GAZETECİ KİMDİR?

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


 

Sevgili okurlar geçen gün İsviçre resmi televizyonlarında bir açık oturum vardı ve konusu ''Gazeteci Kimdir'' idi. Katılanlar  Avrupa'nın en büyük Gazetelerinin Genel Yayın Yönetmenleri, bazı köşe yazarları ve bazı Üniversite hocaları idiler. Daha önceden haber verildiği için çok büyük bir kitlenin izlediği bildirildi. 

Soru: Gazeteci kimdir? Gazetecilik Yüksek Okulu mezunları mı, yoksa sonradan gazetelere girmiş, muhabirler mi, dağıtıcılar mı, gazete yönetmenleri mi? Yazarlar mı? Bununla ilgili tam 2 saat tartışıldı.

İletişim Fakülteleri hocaları, tanınmış ve saygı duyulan yazarlar hepsi kendi düşüncelerini söylediler ve uzun bir tartışma oldu.

Aynı tartışma Türkiye'de yapılmış olsaydı ben şahsen kesinlikle inanıyorum tamamen başka bir netice çıkardı.

Toplantının sonunda aynı düşünceleri paylaşmayanlar bile tek bir düşünce üstünde birleştiler ve el sıkıştılar. Bizde ben daha böyle birşeye hiç rastlamadım.

Gazeteci kime denir sorusuna cevap verdiler ve bunu genelde İsviçre toplumu, öğretmenleri ile, basını ile kabul etti.

Netice:  ''Gazeteci bir gazete ile hergün işi olana denir''  bu çıktı.

Gazeteci sadece Genel Yayın Müdürü değil, o gazetede baskıda çalışan işçi de gazetecidir, hergün gazeteyi dağıtanlarda gazetecidir.  Ama haftada iki gün yazı yazan ile, arada sırada gazetede bir iş yapanı gazeteci olarak kabul etmediler. Hergün gazetede işi olanı kabul ettiler.

Bu şekilde genelde bu karar İsviçre eğitimine de girmiş oldu. İzleyen bütün öğretmenler bunu işleyip öğrencilere öğretecekler ve doğru bilgi yayılacak.

Burada da bir defa daha görüyoruz ki herşey Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dikte edilmiyor, çeşitli Profesörler, uzmanlar tarafından uzun uzun tartışıldıktan sonra ve tamamı tarafından kabul edildikten sonra halk tarafından içine sindiriliyor ve kalıcı oluyor. Eğer tamamı tarafından kabul edilmezse bu gibi tartışmalar devam ediyor, bitmiyor herkes tarafından kabul edilene kadar.

Zaten dinlerken bile medeniyetin kokusu öyle bir geliyor ki grip olan birinin bile duymamasına imkan yok.


İzlenme: 545
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR