Gazeteci Doktorlar

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar birçok gazetelerimizde doktorlar çeşitli hastalıklarla ilgili yazılar yazıyor. Bu ne kadar etik ve doğrudur sadece kendi şahsi bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşabilirim.

              Öncelikle bildirmeliyim ki, Avrupada böyle birşey kesinlikle yasaktır. Bir doktor hastayı muayene etmeden hastalığını bilemez veya Tıbbi bilgileri halka açık gazete sayfalarında hastalık hikayeleri olarak paylaşamaz. Ayrıca bir doktor gazetelerde çeşitli sebeplerle devamlı olarak kendi reklamını yaparak meslekdaşlarının önüne geçemez.  Bütün bunlarıda bir yana koyun, parasını ödeyerek dahi gazeteye kendi muayenehane ilanı veremez. Ancak muayenehane adresini değiştirirse kanunlara göre sadece belli sayıda gün gazeteye ilan verebilir.

             Bu kural aynı şekilde diğer meslek grupları içinde geçerlidir.

            Doktor, Avukat, Mühendis, Mimar, Eczacı vb meslek grupları istediği yerde muayenehane veya işyeri açamaz. Mutlaka özel izin almaları gerekir ve izin alırken meslekdaşlarına yakınlığına bakılır, arada belli mesafe olması mecburidir. Bu mesleklerin  isportacilar gibi yanyana dizilip rekabet yapılmasına kesinlikle izin verilmez.

            Kitap çıkartmak ise tamamen başka iş. Herkes istediği kitabı yazar, bastırır ve satışa sunarak para kazanabilir bu gazete makalesi ile aynı değildir, kaldıki tıbbi kitaplar satışa sunulmadan evvel Sağlık Bakanlığı tarafından onay gerektirir.

            Bizde maalesef okuyoruz, doktorlar gazetelerde çarşaf sayfalarda hastalık  anlatıyor. Televizyonlarda basladi uzun zamandir. Okuyan çoğunluk hemen kendini kontrol etmeye ve hastalık hastası olmaya başlıyor. Halbuki hastalık insanlarda değişik şekillerde de meydana gelebilir.

             Doktorun hastayı muayene bile etmeden hastalığı anlatması fevkalade kötü ve ters tesir yaptığını birçok kere gördüm.

 Birçok kere anne ve babasının , hatta kendi hastalığına İnternete bakıp ilaç veren insanlar olduğuda bir gerçek.

            Aslında doktorlar kendi meslekleri ile ilgilenseler ve kendilerine gelen hastalara bu vakti ayırsalar bence gazeteye veya televizyonlara hastalık tarifi yapmaktan çok daha faydalı olacaklar.

 

             Mesela Amerika'dan Doktor Mehmet Öz boyuna yazıyor, kaç yıldır bitmedi. Bunun ne faydası var? Hasta olan ya doktora gidiyor, ya internetten okuyor ve gerekli talimatları alıyor diğer yandan Dr. Öz muayene etmeden hastalık tarif ediyor ve ne yapılacağını söylüyor. Her insanın bünyesinin değişik olduğunu, her hastanın hastalıklara değişik şekilde reaksiyon gösterebileceği de malum. O zaman Dr. Öz açıkça hastalık tarifi ile para bile harcamadan, belkide üste para alarak kendi reklamını yapıyor ve hemen hemen bütün Türkiye kendisini sirf bu nedenle tanıyor.

             Dünyanın birçok ülkesinde bu konu ile ilgili rekabet yasaları var, anlaşılan Türkiye daha hala kalkınmayı tamamlayamadı.


İzlenme: 949
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR