GAYRİMENKUL FİYATLARI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar ne zaman internete girip satılık gayrimenkul fiyatlarına göz gezdirdi isem gülerdim. Şimdi ise artık kahkaha atmak gerekiyor. Oturun ve satılık fiyatları yazıp toplayın bakın ne çıkacak. Yani ilan verilen bütün gayrimenkuller istenilen fiyatlara satılacak olsa Amerika Birleşik Devletlerinin parası yetmez. Sanki şaka...gibi...

Ama zihniyet yerse...

Emlakçı tarafsız olacağına ne kadar fazlaya satılırsa o kadar komisyon alacağı için satandan yana, o ne derse tamam diyor. Ama tapuda gösterilen fiyat tamamen tersi.  Aslında komisyoncular tapuda gösterilen fiyattan komisyon almalılar, hakkaniyet odur, devlette o fiyattan vergi alıyor.

Emlak fiyatları Ege kıyılarında büyük ölçüde turizm ile orantılıdır. Turizm olmazsa olmaz.

Önümüzdeki sezon bilhassa Marmarisin geliri hiç iç açıcı olmayacak, buna inanmayanlar elbette şu an var ama yazın şok olacaklar.  Bırakın Rusları Almanlar ve Avrupa'nın büyük çoğunluğu gelmeyecek.

20 yıldır  Eylül sonu ailesi ile birlikte Marmarise gelip 5 yıldızlı bir otelde 2-3 hafta kalan ve bunu şimdiye kadar hiç aksatmayan eski Alman Emniyet Gn. Müdürü geçen gün telefon etti ve gelmeyeceklerini bildirdi. Şaşırdım doğrusu. Marmarise hayran olan, her yıl gelip Yuvarlak Çaya mutlaka gidip orada yemek yiyen aile gelmiyor. Daha ona benzer birçok tanıdıklarımdan aynı cevabı aldım.

Avrupalı oldukça zengin ve parası olan kavga istemiyor kavgadan uzak durmak istiyor, kafa dinlemek, yaşamak, gülüp eğlenmek istiyor. Bir tarafta şehitler verilirken kim nerede eğlenecek?

Türk turizmi büyük zarar görecek zira bu zamanlar hep otel ve uçak reservasyon zamanları. Her yıl bu zaman reservasyonlar yapılırdı.

Yapılacak iş sanırım vergileri yükseltmek, bununla gelmeyen turistin bırakacağı parayı çıkartmak.

Petrol ve Doğalgaza %15-20, sigara ve elektrik, su %15-20, içkiye %25 hatta yurtdışı çıkış vergiside arttırılabilir bu zamlarla belki turizm geliri elde edilebilir. Bu şekilde fazla kayıp olmamış olur.

Siz olacağına bakın...

Ya da bildiğiniz başka bir gelir kaynağı varsa söyleyin de Türkiye öğrensin bu yaz turizmde ekmek olduğunu iddia edenler inşallah yanılmazlar.

 


İzlenme: 731
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR