FUTBOLCU OKULU

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Almanya'dan çok önemli bir haber geldi. 4 defa dünya futbol şampiyonu Almanlar lig lideri namağlup Bayern Münih kulübü bir Kolej açmış. Kolej yatılı ve istikbal vadeden çocukları alıyorlar.  Aynı diğer Alman Kolejleri gibi ve müfredat neyse onu öğretiyorlar ama akşamları ve haftasonları futbol dersleri var.

Düşünebiliyormusunuz bunlar 6-7 yaşındalar 10-12 sene sonra liseyi bitirecekler hemde aynı zamanda dünya çapında futbolcular çıkacak içlerinden. İşlerine yarayanları tutacaklar, yaramayanları satacaklar. Halbuki şimdi her sene en az  100-200 Milyon Euro para harcıyorlar transferlere.

Üretmek ve para kazanmak diye buna derler.

Biz ne yapıyoruz? Portekizin çürüklerine milyonlarca Euro'yu sokağa atıyoruz.

 

Bizde tesis yapıyoruz, ama adamlar öyle bir tesis yapıyor ki, her sene en az yüz milyonlarla Euro kazanıyor, biz ise tesiste çalışanlara maaş, tamir gibi şeylerle çabalıyoruz. Sportif başarımızda yok kadar az.

Eğer hesap yapacak olursanız bu çocukların okulda Bayern Münih kulübüne maliyeti çok düşük ama ilerde onlardan kazanacağı para herşeyi fazlası ile amorti ediyor. Ayrıca Alman'ın parası başka ülkelere gitmiyor, zenginliğini saçıp savmıyor. Üstelik parasıda yok değil, tahmin edemeyeceğiniz kadar çok. Suriyeli mülteciler bile ölümüne oraya koşuyor.

Eskiden Galatasaray Lisesinden iyi futbolcular çıkardı Milli Takım Kaptanı kaleci Turgay Şeren gibi, Milli Takım Antrenörü merhum Coşkun Özarı ve daha birçokları gibi. Ama sonra Türk eğitim sistemi çorbalaşıp yarışmaya dönünce oradan da fazla birşey yetişmez oldu.

Yoksa her yıl 50-60 Milyon Euro ile yabancı futbolcu, antrenör alırsak, bütçenin yanında çekirdek parası gibi kalsa da bu kadar geçim sıkıntısında olan bir topluma harcamak çok daha üretici ve akılcı olur.


İzlenme: 790
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR