FUTBOLCU, HAKEM, ANTRENÖR VE YÖNETİCİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar şu sıralar Türk Futbolunun ne kadar zayıf olduğu hakkında yazılı ve görsel basında konuşuluyor.  Aslında işin gerçeği bu konu son 60 senedir konuşuluyor ama netice alınamıyor.

Bu arada 1961 yılında işçi olarak Avrupa'ya giden Türk işçilerinin çocukları ve torunları Türkiye'de olanların tam tersine çok iyi yetişiyor ve çok iyi futbolcu oluyorlar. Bu durum Türk halkının dikkatini çekiyor ve sorunun eskiden olduğu gibi toprak sahalar olmadığı tam tersine bilgisizlikten olduğu artık kesin olarak nihayet anlaşılmış durumda.

Bakıldığında yavaş yavaş Türk futbol takımlarında Avrupa'da yetişmiş birçok futbolcu oynuyor. Milli takımda da aynı şekilde.

Türkiye'de en çok sevilen ve en çok para harcanan futbola bakıldığında her başarısızlıkta topun ağzında suçlu olarak ilk antrenörler görülür. Antrenör suçlu değilse mutlak hakemler suçludur, onlarda değilse en son futbolcu suçludur.  Nedense yönetim hiç suçlu değildir, onların her yaptığı doğrudur...

Hangi kulübe bakarsanız bakın gelirini ve giderini yöneten tamamen ve sadece yöneticiler. Satın alınan futbolcu, antrenör ve yardımcıları tamamen Yönetim tarafından alınıyor. Arada bir taraftar ''yönetim istifa'' diye bağırıyor o zamanda hemen ufak bir iki değişiklikler yapılıp taraftar susturuluyor.

Futbol kulüplerinde tek suçsuz Yönetim...suçlu ise antrenör, hakem ve futbolcu...

Futbolcu olmak isteyen gençlere futbolu öğretmeye çalışanların çok büyük bir çoğunluğunun eğitim durumu zaten yeterli değil veya olanların içinde yabancı ekolü takip edecek lisan bilgisi yok.

Bugün Türkiye'de çok az sayıda Üniversite tahsili yapıp antrenörlük yapan Antrenör var. Bunların başında 1. numara olarak Şenol Güneş geliyor arkasından Ersun Yenal bunların dışında Üniversite bitirmiş dünya futbolunu tetkik ederek araştıracak, inceleyecek ve Türkiye'de tatbik edecek lisan ve futbol bilgisine sahip antrenör parmakla gösterecek kadar az.

Ama diğer tarafa baktığınızda Milyonlarca Eurolarla oynayan hayatlarında Profesyonel futbolda top dahi toplamamış yöneticiler var. Bunların futbol bilgileri nedir ki bu zaman zaman ülkemizi Avrupa'da temsil eden kulüplerimizi yönetiyorlar.

İşin bu tarafına bakan hiç yok...Hep başka taraf ile ilgileniyoruz.

Geçen gün televizyonda futbol yorumu yapan ve nasihatler veren eski bir ortaokul arkadaşımı gördüm, okul hayatında duran topa ıska geçerdi şimdi süperlig eleştiricisi olmuş.

Örneğin bugünkü Fenerbahçe Futbol takımını antrenör Advocaat mı kurdu veya ona danışıldı? Takım başarısız olunca hemen antrenöre saldırılıyor. Bir de hakemler.

Dört defa Futbol Dünya Şampiyonu olmuş Almanlarda bir atasözü vardır ''bir futbol takımı yönetimi kadar güçlüdür'' derler.  Bu çok doğru ve her devirde geçerli bir sözdür.

Her yerde Liyakat diyoruz ama birde bize bakın kaç tane Süleyman Seba var Futbol Kulüplerinin karar veren Yönetim koltuğunda?

Sonra neden başarılı olamadığımızı düşünüp düşünüp duruyoruz...Aklıma bir deli fıkrası geliyor ama...


İzlenme: 555
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR