Futbol

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar geçen gün bir işim için Münih'e yakın bir ilçe'de idim. Ormanın içinde bir kalabalık gördüm ve oraya yöneldiğimde yeşil pırıl pırıl bir futbol sahası, dışında atletizm pisti ve futbol oynayan 7-8 yaşlarında çocuklar. Kalabalık yaklaşık 3-400 kişi vardı. Sonra anladımki oynayan çocukların aileleri ve arkadaşları.

Yan hakemler hepsi hakem kıyafetlerini giymiş, antrenörler sanki lig maçı finali oynanıyor gibi bağırıyorlar, taktik veriyorlar inanılmaz ciddi. Oynayanlar en fazla 8 yaşında. Şöyle bir düşündüm, birde bize bakın ne haldeyiz?

Yanımdaki seyirci benim  büyük bir ilgi ile takip ettiğimi görünce ''bunlar futbolun geleceği'' dedi. Kendisi ile konuşmaya başladık her iki takımda toplam 5 tane Türk asıllı çocuk varmış. Hatta bir tanesi takım kaptanı idi. Tek kelime ile mükemmel bir disiplinle oynuyorlardı. Sorduğumda 5.ci Amatör küme kulüplerinin genç takımları olduğunu öğrendim. 5.ci Amatör küme? O da ne? Türkiye'de var mı?

Sorduğumda haftada 3 antrenman ve birde haftasonu maç yaptıklarını anlattılar. Çocukların hepsi okula gidiyor. Okul en geç 15:00 de bitiyor antrenman ise 16:00 de başlıyormuş. Ev ödevini nasıl yapacaklar diye sorduğumda güldü bu yaşta ev ödevi olmaz dedi.

Küçücük çocuklar lig maçı oynuyor, bir hafta içerde, diğer hafta dışarda. Amatör kulüp bile bunlara tahsisat ayırmış, otobüsle gidip geliyorlar maçlara. Maçtan sonra mutlaka hepsi duş alacaklar bu mecburiyet. Yanlarında saç kurutma makineleri, duştan sonra saçlarını kurutuyorlar. Yani yalnız futbol öğretmiyorlar, medeni bir insan gibi yaşamasını da öğretiyorlar.

Yine ordaki konuşmalarımdan öğrendim ki Alman genç milli futbol takımlarında çok sayıda Türk asıllı futbolcu var. Atletizme de el atmışlar ve gelecek Olimpiyatlara tahminen en az bir veya iki Türk asıllı atletle katılacak Almanlar.

Bunlar çok sevindirici haberler ancak neden bizim ülkemizde olmuyor? 77 milyon insan var ve biz bunların içinden dünya çapında futbolcu yetiştiremiyoruz, diğer yandan Almanlar 2,5 milyon Türk asıllı insan içinden inanılmaz sayıda iyi futbolcu yetiştiriyor. Bunun sebebi bulunduğu zaman Türkiye yalnız futbolda değil tüm diğer sporlarda Dünya arenasına başarı ile çıkacak.

Türkiye sporda başarılı olduğu an kanımca içerdeki bütün sorunlar yarıyarıya azalacaktır. Genç insanlar enerjilerini yakamıyor ve bunu arkadaş veya başka etkenlerle kötü yolda kullanabiliyor.

Bu işte en önemli faktör Antrenörler. Bu iş eğitimli antrenörlerle olur. Aldıkları her lisansla en az 1 yıl takım çalıştırarak yukarı çıkacak, damdan düşercesine gelmeyecek. Antrenör diploması almak için Üniversite Profesörlerinin anlattığı dersleri anlayacak. Psikoloji, Pedagoji, Bilgisayar, Matematik ve belagati öğrenecek kapasitede olacak. Her futbol oynamış insanı antrenör yaparsanız karşınıza bugünkü Türk futbolu çıkar.

Ünlü bir Alman futbol otoritesinin söylediği ''en fazla 5 yıl içinde Türk Milli Futbol takımının %90 oyuncusu Avrupa kökenli olacak'' sözüne inanmak gerekiyor. Durum onu gösteriyor. Yakında Almanya'da eğitim almış Antrenörlerin de transferi başlayacaktır hiç şüpheniz olmasın.


İzlenme: 1377
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR