FUTBOL VE UTANÇ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Türk erkek gençliğin büyük bölümü futbol oynuyor veya bu oyunu gerçekten seviyor. Merhum Özal hemen her tarafa halı sahalar ve çimen stadyumlar yapılmasını sağladı. AKP hükümeti de stadyum konusunda daha da destek verdi. Ama maalesef bu spor dalı ülkede kültür seviyeleri çok az olan insanların veya amatörlerin elinde.

Tesadüfen son dakikada attığımız bir frikik golü ile Avrupa kupasına katıldık. Dün akşam yeniden gördük ki bu işte Avrupa'nın en zayıf ülkelerinden biriyiz. Bunu düşünürken 80 milyona yaklaşan nüfusumuzu düşünerek biraz olsun utanmamız gerektiğine inanıyorum.

3.cü jenerasyon Türklerden Almanya, Fransa hatta Danimarka bile çok iyi futbolcu yetiştiriyor 80 milyonluk Türkiye Milli takımlar bazında Avrupa ve Dünya'da berbat durumda. Bugün Alman 1.ci Federal liginde 18 tane Türk asıllı orada yetişmiş futbolcu var. 2.ci ve 3.cü liglerini hiç saymıyorum.

 

Daha geçen yıl diğerleri hariç sadece bir futbol kulübü transfer ettiği birkaç yabancı ve yerli futbolcular için 70 Milyon Euro yani yaklaşık 1/4 trilyon TL harcadığını ilan ediyordu. Bu paraları harcayan ve profesyonel futbolcuları idare edenlerde amatör.

Amatörlerin yönettiği profesyoneller...!

Altyapı denilen yani genç ve çocukların yetiştirildiği yerler yok gibi, olanlarda da hem antrenörler bilgisiz ve yetersiz,  hem de yöneticiler amatör ve kifayetsiz. Dolayısı ile 80 milyonluk ülke futbolu çok sevmesine rağmen futbolcu yetiştiremiyor.  Türkiye'de de futbolcu yetişiyor görüntüsü için sponsorların devreye girip Barcelona'ya verilen Milli takım kaptanının bile yuhalandığını maç izledi Türk ve Avrupa futbolseverler.

Futbolcu yetiştirememe olayı Türkiye'de yeni değil çok eskiden beri aynı. Antrenörlük eğitimini almamış veya almış ancak algılayamamış o kadar çok antrenör taklitleri var ki...Birde eski futbolcular dediğimiz otomatik antrenörler.  Bunlar bugüne kadar hiçbir zaman devamlı başarı sağlayamadılar, Avrupa çapında futbolcu yetiştiremediler. Amatör yöneticilerden beslendiler.

Milli Takımlar Antrenörünün bile eğitim durumunun fazla yüksek olmadığını tahmin ediyorum.

Bu durumda yapılacak en güzel ve doğru iş devletin profesyonel futbola kısa bir süre ara verdirmesi olacak. Sil baştan başlayarak, antrenörlük ve yöneticilik vasıflarını doğru ve torpilsiz eğitim vererek öğrettikten sonra tekrar başlanması halinde futbol sporu Türk insanına şimdikinden çok daha fazla zevk verecek, gençleri spora yöneltecek ve herkesi memnun edecektir.

Şu anda ki durumumuz sadece utanma duygumuzu hemen her uluslararası turnuvada tavan yaptırmaktan başka birşey değil.


İzlenme: 1160
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR