Futbol Kaosu

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar dün akşam Beşiktaş-Galataray maçının son dakikalarında çıkan olayları izlerken aklıma başka bir şey geldi.  Varsayalım Kazlıçeşme meydanında bir siyasi parti miting yapıyor. Kazlıçeşme meydanı İstanbul'da miting alanı olarak tayin edilmiş.  Yine varsayalım bu miting sırasında kavga çıktı.  Ne olacak?  Partiye kapatılma cezası mı verilecek?  Veya konuşmacıya seçimlerde adaylığını koyamama cezası mı verilecek?

 

 

Tamamen başından sonuna kadar saçma ve kaos bir durum. Türkiye'ye vermedikleri Olimpiyatın kafadan bir sebep bulup adını verdiğimiz stadyum Beşiktaşın malı değil, kendi stadı yapılma aşamasında olduğu için orada oynuyorlar. Orası bir stadyum ve 75.000 küsur kapasiteli. Devlet bunu biliyor, o zaman neden tedbir almıyor? Herpbirlikte izledik, seyirci tribünden inince güvenlik kaçmaya başladı, hatta bazıları üzerlerindeki güvenlik ceketlerini bile attı.

 

Bugüne kadar çeşitli stadyumlarda benzer olaylarda veya sahaya atılan cisimler nedeni ile kulüplere cezalar verildi, ne değişti?

 

Bu durumlarda bir emniyet teşkilatı olmayan kulüplere ceza vermek yerine devletin güvenlik güçlerini bu yerlere herşeyi hesap ederek görevlendirmesi lazımdır, bunu önlemenin tek yolu budur. Yoksa saha kapatmak gibi cezalar komiktir ve hiçbir faydası olmadığı şimdiye kadar yüzlerce defa görülmüştür. 

 

Bir futbolcunun gösterdiği reaksiyon ise heryerde herzaman olabilir, halkın sahaya inmesine sebep değildir ve bu gibi durumlara mani olacak tek güç devletin güvenlik kuvvetleridir.

 

Şimdi hiç şüphesiz herzaman olduğu gibi bazı cezalar verilecek ve bu cezaların hiç faydası olmayacak. Toplumların ceza ile değil, eğitim ile yontulabileceğini hala öğrenmemiş isek nasıl tatbik edeceğiz ?

 

Zaten durumdan belli değil mi?


İzlenme: 1316
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR