FUTBOL HOCALIĞI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar bilhassa profesyonel futbolda dünyanın hiçbir ülkesinde antrenöre ‘hoca’ denmez. 

Hoca, bilmeyene öğreten demektir.

Profesyonel futbolda ise futbolcular bildikleri meslek için milyonlarca Euro almaktadırlar. O zaman doğrusu hoca değil, antrenör olmalıdır.

Zaten bütün dünyada futbolda takımı organize eden, kuran, taktik verip idman yaptıranlara ‘antrenör’, başındakine ‘Başantrenör’ denir.

Bizde ise ‘Teknik Direktör’, ‘Hoca’ gibi tamamen ilgisiz kelimeler kullanılıyor.

Bundaki psikolojik esas sebep sanıyorum biraz aşağılık duygusu olabilir mi? Antrenör kelimesini hafif bulan birisi Teknik Direktör sözcüğünü daha fiyakalı bulduğu için mi acaba?

Profesyonel futbolda antrenörler futbolculara futbolun nasıl oynanacağını öğretmek için çalışmazlar, çünkü futbolcu onu bildiği için zaten milyonlarca Euro'lar alır ve transfer edilir.  Asıl antrenörler futbolculara futbolun ne biçim oynanacağını göstermek ve teklif etmek için oradalardır.

Futbolun nasıl oynandığı ile ne biçim oynanacağı iki çok ayrı şeylerdir.

Genç, küçükler ve amatörlerde ise antrenörlere hoca denilebilir çünkü orada daha çok futbolun nasıl oynanacağı öğretilir.

Teknoloji o kadar gelişiyor ki, belki birgün dünyada en popüler spor olan Futbol hakemliği de bitecek ve bilgisayarlar tarafından maçlar yönetilecek. Bugün dahi VAR denilen Video cihazı hakemlere hatalarında yardımcı oluyor.

Biz nedense bu kadar çok sevdiğimiz bir sporu gerektiği gibi öğrenip dünya çapında başarılı olamıyoruz. Müslümanların spora karşı ne kadar isteksiz oldukları 1500 senedir biliniyor, aynı zamanda sağlığımızla ilgili olmasına rağmen. Şöyle bir okullarımıza bakın spor'dan kaçan, rapor alan öğrencilerle doludur.

 


İzlenme: 219
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR