FENERBAHÇE VE ALİ KOÇ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar bugün artık hertarafta yazılı ve görsel basında ciddi olarak Ali Koç'un önümüzdeki yıl Fenerbahçe Başkanlığı için aday olacağı açıklandı.

 

Dikkat edecek olursanız ve futbolu takip ediyorsanız Fenerbahçe Türkiye'nin en çok taraftarı olan kulübü iken artık değil. Hakemler ve basının büyük kısmı Aziz Yıldırımın agresiv hareket ve konuşmalarından dolayı Fenerbahçeye kin besliyorlar, sevmiyorlar.

Bir de en önemlisi Başkan Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçelilerin Lefter'den sonra en büyük sevgilisi Alex deSouza'yı kovması. Bu taraftarı tamamen soğuttu ve uzaklaştırdı.

Üstüste yapılan transferler hep yaşlı ve işe yaramayan oyuncular oluşu ve heryıl şampiyonluğa alışmış olan Fenerbahçenin maalesef Galatasarayın arkasında kalması 4.cü yıldızı takamaması bu alanda kayıp olarak ortaya çıkıyor.

Fenerbahçenin taraftarının %95 miktarı futboldan oluşur, bu eskidende böyleydi şimdide böyle değişen birşey yok. Ama baktığınızda bugün Fenerbahçe kendi sahasında 5000 seyirci önünde oynuyor. Eskiden nerede ise antrenmana bu kadar seyirci gelirdi.

Ali Koç zengin ve çok başarılı bir ailenin çocuğu, çok iyi yetişmiş ve üstelik genç yani Türkiye'nin nüfusunun çoğunluğundan. Koç şirketleri Vehbi Koç'un sağlığından beri en Profesyonelce yönetilen işyerlerinin başında gelir. Bugünde birşey değişmiş değil.

Rahmi Koç kendi isteği ile çekildi, isteseydi oturur ve yerinden kalkmazdı ama yapmadı onun içinde saygınlığını arttırdı.   Zaten hiçbir lider aynı koltukta uzun süre oturmamalı, aksi halde hem kendi, hem yönettiği insanların motivasyonu açısından başarılı olması büyük istisnadır.

Futbolda artık içerde en az şampiyonluk kadar Avrupa'da da başarı aranıyor ve gençlik bunu istiyor. Bunu yapacak olan ancak çok iyi lisan bilerek Avrupa futbolunu takip edebilen Türk antrenörler veya yurtdışından getirilen tecrübeli yabancı antrenörlerdir. Eğitimsiz, yabancı lisanı iyi bilmeyen sadece eskiden iyi futbol oynar diye alınan antrenörlerin Kapıkule'den çıktıklarında nasıl yenildiklerini senelerce gördük yaşadık, hala yaşıyoruz.

Ama ders maalesef alamadık...

Yine benim şahsi tahminime göre Fenerbahçe önümüzdeki sezon Aykut Kocaman ile başarılı olamayacaktır.

Fenerbahçe son birkaç yıl içinde bayağı yıprandı ve dünya çapında iyi bir Antrenör olan Dirk Advocaat bile doğru dürüst toplayamadı. Bunu kısa zaman içinde yapıp Fenerbahçeyi şampiyon yapacak bir antrenörün varlığına şu anda ben inanmıyorum.

Bu arada elbette Aziz Yıldırıma olan hakemlerin ve diğer bazı kişilerin nefretini de unutmamak lazım.

Ali Koç geldikten bir süre sonra durum tamamen değişecektir, bundan hiç şüphem yok. Hem şampiyonluk , hem de taraftar gelecek formalar satılacak, tribünler dolacaktır.

Ali Koç'un çok iyi ve modern bir Başkan olması diğer kulüplerimize de ders olacak ve yeni bir dalga belkide başlayacaktır.

Çok iyi yabancı dil bilen, bir ayağı herzaman batı medeniyetinde olan, çok başarılı bir dünya şirketinin başında olan Ali Koç Fenerbahçeyi belki de 100 küsur yıllık tarihinin zirvesine çıkaracak ve Türk Sporunda eğitim ve yabancı dil bilgisinin ne kadar önemli olduğunu herkese gösterecektir.


İzlenme: 584
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR