FENERBAHÇE OLAYI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar "Fenerbahçe Olayı" diyorum gerçekten milyonların sevgilisi 1907 yılında kurulmuş olan bir futbol kulübü en üst Türkiye liginden düşme sırasında. Türk gençliğinin büyük kısmının gönülden bağlandığı ve sevdiği Fenerbahçe...

20 yıl aralıksız Başkanlık yapmanın acı neticeleridir bu durum...

Şimdi başkan değişti ama Fenerbahçe komada.  Sık sık değişim demekte en büyük olay budur. Değişim sık olursa bu durumlar oluşmaz, herkes alışır ama 20 sene aynı adam, aynı koltukta oturursa böyle olur.

Ali Koç Fenerbahçe için en uygun, en doğru olan Başkandır. Böyle bir şahsın Fenerbahçeye Başkan olmayı kabul etmesi bile büyük şans.   Ben Ali Koç'un bu işte zorda olsa başarılı olacağına inanıyorum ancak 20 yıl süren önceki sistemden kurtulup yenisini yerleştirmek Türkiye gibi değişken mantık kokteyli içinde bir ülkede mutlak zaman alacaktır.

Gelelim Türk antrenörler Türk futboluna ne vermiştir sorusuna; Doğrusunu söyleyeyim hiçbir şey. Belki de bu nedenle Türk futbolu bugünkü geri kalmış haline dönüşmüştür.

Futbol antrenörü olarak bilinen şahısların büyük çoğunluğu Türkçe'den başka Avrupa lisanlarından hiçbirisini iyi bilmez. Bilmediği için yenilikleri şahsen takip etme imkanı yok. Bu bir gerçek.

Türk futbolunun altyapısına yok demek bile iltifat etmektir. Bugün süperlig denilen en üst ligde oynayan 100 yıllık takımlarımız oyuncularının çoğunluğu yabancı.

Almanya işçi çocuklarından dünya şampiyonu yetiştirince Türk futbolu uyanır gibi oldu, allem edip, kallem ederek Arda'yı sanki biz yetiştirdik manasında Barcelona'ya gönderdi ama o da fos çıktı. Şimdi Okay ve Cengiz biri İtalya, diğeri İspanya'da oynuyor, bir diğeri eski Beşiktaşlı Cenk ise zaten Almanya’da yetişmiş.

Türk futbolu eğer altyapıya gerekli önemi verip eğitimli, lisan bilen, Avrupa’yı yakından takip eden antrenör ve yöneticiler yetiştirseydi veya bulsaydı belki de bugün PKK diye birşey olmayabilirdi, çocuklar dağa çıkmak yerine futbol sahalarını tercih ederdi.

Şimdi Ersun Yanal ne değiştirecek? Cezalı futbolcular affedilecekse şimdiye kadar neden affedilmedi? Yeni futbolcu alınacaksa bu antrenörün başarısı mı olacak?

İş dönüp dolaşıp yönetimin becerisine ve kararlılığına kalıyor...

Türk futbolu ister inanın, ister inanmayın özeleştiri yapmadığı ve büyük reformlarla yeniliğe kapalı olduğu sürece son 60 yılda olduğu gibi gerilemeye mutlak devam edecektir.

Aksi halde her durum eşya'nın tabiatına aykırıdır...


İzlenme: 359
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR