FATİH TERİM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar geçen gün tüm Avrupa televizyonları ve gazeteleri görevine dünyada benzeri olmayan isim uydurulan "Türkiye Futbol Direktörü" Fatih Terim'in Bodrum'dan Çeşme'ye kavga etmeye gittiği haberini bildiriyordu.

Şaşırdım mı? Hayır şaşırmadım sadece geriye gittim aklıma 1950'li yıllarda meydana gelen bir olay geldi. Galatasaray ve Milli takımda iki kardeş efsane futbolcular vardı küçüğü Reha santrafor, büyüğü Bülent santrahaf oynardı. İkiside Milli Takımın değişmez oyuncuları idi. Soyadları Eken idi. Reha Eken küçüğü 1924 yılında doğdu ve 2013 yılında vefat etti, ağabeysi Bülent Eken ise 1923 yılında doğdu ve 2016 yılında vefat etti.

50'li yıllarda İstanbul Beyoğlunda bir gece arkadaşlarımla dolaşıyoruz. Galatasaray Lisesi karşısında Londra Pavyon vardı ve önünde bir kalabalık. Bakalım, yine bir sarhoş düşmüştür dedik ve oraya doğru yürüdük. Yerde bir adam yatıyordu, etrafıda dolu idi. Fazla sokulmadık ve evimize gittik.

Ertesi gün bütün gazetelerde Milli Futbolcu Reha Eken adam öldürdü diye başlıklar gördük. Okuduk. Londra Pavyonda bir adamla atışıyor ve çık dışarı sana göstereyim diyor. Dışarı çıkıyorlar Reha bir tokat atıyor. Adam sarhoş düşüyor ve kafasını kaldırıma vuruyor, beyin kanamasından ölüyor.

Gençliğin örnek aldığı gol kralı Milli Futbolcu Reha Eken katil oldu. Eğer yanılmıyorsam 30 sene kadar ceza yedi, sonra hafifletici sebeplerden İzmit Cezaevinde 11 sene yattı. Şimdiki gibi hiçkimse kurtarmaya teşebbüs bile edemedi.

Kısacası hayatı söndü.

Aradan yıllar geçti ve tesadüfen öğrendim ki, Reha cezasını çekmiş, hapisten çıkmış ve Ali Sami Yen stadına Galatasaray Kulübü

Stad Müdürü yapmış. Oradan aldığı maaşla geçindi ve sonra 2013 yılında ölmüş. Tabii hayatı bir tokat ile tamamen değişti.

Şimdi düşündüm Fatih Terim Bodrum'dan kalkıp Çeşme'ye gidiyor ve "edepsiz davet ettiler, icabet ettim" diyor. Orda bir tokat atsa ve adam ölseydi, iyi mi olurdu? Türkiye Futbol Direktörü bunu düşünemeyecek durumda, kendine hakim değil.

İnsanı yontan eğitimdir, genelde istisnalar kaideleri elbette bozmazlar, ama tahsilli ve yontulmuş biri bunu yapmazdı, yapmak isteyene de mani olurdu.

Fatih Terim hem kendisi, hem tüm ailesi için çok yanlış ve büyük riskli bir harekette bulunmuştur. Edepsiz davete icabet etmek erkeklik, kabadayılık veya kahramanlık asla değildir bunu bu şekilde düşünmek esas cahilliğin ta kendisidir.

Alman atasözü gibi "kuvvet ve güç pazu, adale ve yumruklarda değil sadece beyindedir".


İzlenme: 460
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR