Fark Sigortası

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar şimdi yeni ''Fark Sigortası'' adı altında bir uygulama çıktı. Avrupa'dan kopya edilmiş ancak Türkiye'ye uydurulması çok zor, hatta imkansız olan bir uygulama. Aynı ''annenin kızlık soyadı gibi''.  Eğer sigortalı iseniz, gittiğiniz sigorta kabul eden hastanelerde, doktor ücreti dışında diğer muayeneleri bu sigorta karşılıyor.  Yani doktor ücretini kendiniz ödüyorsunuz ayrıca SGK kabul eden hastanelere gitmeye mecbursunuz. Özel hastanelerde geçmiyor.

 

Bu sigorta insanları kuyruklardan ve kalabalıktan kurtarmıyor, sadece bu hastanelere daha fazla para ve kuyruk getiriyor.  Avrupa'da aynı sigorta var ama her hastanede geçiyor. Avrupa'da Özel hastane adedi tahmin edemeyeceğiniz kadar azdır, diğer her yer ve tüm doktorlar sigortaya bağlıdır. Dolayısı ile fark sigortası Avrupa'da büyük kolaylıktır.

 

Bunu bize uyarlamak mümkün değil, esas sebebi bizde hastaneler doktorlar tarafından idare ediliyor, Avrupa'da ise bu işin eğitimini almış Hastane Yöneticileri idare ediyor. Orada ne kadar sıra bekleyeceğiniz belli, randevu almadan ancak acile gidebilirsiniz, diğer hastalıklarda mutlaka randevu alacaksınız yoksa muayene olmanız mümkün değildir.  Bizde ise tam tersi yüklen gerisi kolay gari...

 SGK hastaneleri Türkiye'de maç bileti satılan gişeler gibi...

 

Avrupa'da devlet tüm hastaneleri hatta doktor muayenehanelerini bile çok yakından takip eder, doktorun günde, haftada ve ayda kaç hastaya bakabileceği Bakanlık yönetmeliği ile bellidir, bunun üzerine kesinlikle kim olursa olsun çıkamaz. Bundan dolayıda vakit bölünerek, randevu verilerek insanları uzun bekletmeden, kuyruklar oluşturmadan hastalar muayene olurlar.

 

Birde bizde görünüz...Doktorun günde, haftada, ayda kaç hasta muayene ettiğini kim kontrol ediyor? Bozacı'nın şahidi, Şıracı derlerdi eskiler.

 

Bu tip farklılık sigortaları sadece hastanelere ve doktorlara daha fazla yük ve para getirir, kapılarda birikmeler artar, başka hiçbir işe yaramaz.


İzlenme: 1408
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR