EVLİLİK PROGRAMLARI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar insanlar, düşünceler, mantık ve yaşam çok değişik. Türkiye'de bazı basın organları televizyonlardaki evlilik programlarını eleştiriyor Avrupa'da ise Türkler arasında en çok izlenen evlilik programları.

 

Belki biliyorsunuz başta Almanya olmak üzere orta avrupada nüfus çok hızlı bir şekilde azalıyor. Evliliklerin büyük çoğunluğu noterde yazılı anlaşmalarla yapılıyor. Belediyelerde evlenen yabancı çok az, herkes boşanırken avukat ve mahkeme ücretlerinden, nafakalardan korkuyor, bunun içinde noterde sözleşme yapıyorlar.

 

Türkler ise devamlı bu evlenme programlarını izleyip oğul veya kızlarına eş bulup gösteriyorlar.  Bu tüm Avrupalılarda hayranlık yaratıyor. Anne ve babaların bile bu programlarda yer almalarını fevkalade uygun ve örnek gösteriyorlar.

 

Bir Alman yapımcı "biz böyle birşey yapmaya kalksak ne sunucu, ne izleyici buluruz" diyordu. Bunun esas nedeni Avrupa'da bir çocuk büyütmenin maliyeti ve mesuliyeti çok fazla, onun yerine bu kısacık ömürde çiftler kendileri geziyor ve para harcıyor.  Eğer eşinden ayrılmaya kalkarsa avukat ve mahkeme ücretleri ile çıkacak kararda tatmin etmiyor kendilerini.

Bu nedenle Belediye evliliğini büyük çoğunluk tercih etmiyor.

 

Bazı yapımcı firmalar biraraya gelerek televizyonlarda evlilik programı yapma hazırlıklarında bulundukları ancak yapılan ön araştırmalarda izleyici sayısının çok düşük olduğundan iptal edildiği bildiriliyor.

 

Hep bu konularda Türklerin aileye bağlılıkları ve anne-babaların çocuklarını evlendirmek için nasıl çırpındıkları anlatılıyor.

 

Türkiye'de ise tam tersi bu gibi programlar eleştiriliyor, alay ediliyor.

 

Tarafsız baktığınızda kim haklı dersiniz?


İzlenme: 1261
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR