EVET ÇIKARSA

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar heryerde referandum konuşuluyor, iyisi ile kötüsü ile herkes kendi kafasına göre yorum yapıyor. Asıl netice 16 Nisan akşamı anlaşılacak.

HAYIR çıkarsa bu iktidar partisinin düşüneceği birşey, zaten birşey değişmeyecek hükumet aynen devam edecek.

Ama Varsayalım EVET çıktı o zaman ne olacak? Bunu da düşünmemiz gerekmez mi? Bu CHP yani Anamuhalefetin son 15 yıl içinde seri halinde 8.ci yenilgisi olur. Bunun tam Türkçesi ve açıkçası bu, halk sizin kadrolarınızı ve düşünce tarzınızı istemiyor demektir.

Yeni bir siyasi parti kurmaktansa Anamuhalefetin topyekün istifa edip başkalarının önünü açmak bu millete yapılacak olan en hayırlı iş olur.

En doğru ve mantıklı olanı budur. Aksi halde bir 15 yıl daha seçim neticeleri değişmeyecek.

Sakın kalkıp Evet çıkarsa eğer, bu seçim değildi, bu sadece referandumdu demeyin. Bal gibi referandumda bir düşünce tarzının kabulü demektir.

Eğer CHP Türk halkının büyük çoğunluğunun düşünce tarzlarını kabul etmediğini hala görmüyorsa gerçekten işleri zor.

Son 15 yılki seçim ve referandum neticelerine bakıldığında tabak gibi ortada olan bir resim var görmemek için kör olmak lazım.

Muhalefet partisi olarak MHP ise büyük bir küme düşüş yaşadı, birçok sevenlerini uzaklaştırdı, yıllardır yaptığı eleştirilere tamamen ters düştü. Parti içinde tam bir diktatörlük hüküm sürüyor ama demokrasiden söz ediliyor.

Aslına bakarsanız Anayasa değişikliği yerine siyasi partiler kanununu değiştirmek ve Genel Başkanların elinden demokrasi ile uzaktan veya yakından bağdaşmayan bazı yetkileri almak çok daha faydalı olurdu. Demokratik rejim  ancak o zaman siyasi partilerde demokratik yönetilir.

Netice olarak Evet çıkması halinde daha ertesi günü beklemeden CHP yönetimi toptan istifa etmeli ve bir daha da siyasete hiç bulaşmamalıdır.  Bu kadar yenilgi bir spor kulübüne olsa kaç tane antrenör, kaç tane yönetim, hatta malzemeci bile kovulmuştu...

Avrupa'da batı medeniyetinde de aynıdır kaybeden Partinin İlçe Başkanı bile hemen istifa eder ve yerini başkalarına açar hiçbir zaman mağlup olarak aynı yerde devam etmez. Bizde yenilen pehlivan güreşe doymaz misali kıpırdayan yok.  Deniz Baykal bile kasetlerle gitti yoksa gideceği yoktu. 

Bu mantık yanlız siyasette değil, heryerde aynı...

Burdaki en yanlış kafa zamana uyamamaktır, bugün CHP Genel Başkanlığını Ülke içinde çok çok daha iyi yapacak yok mudur? Bence 80 milyonluk ülkede halkı ikna edip seçim kazanabilecek en az 1000 kişi çıkar ama çıkamıyor çünkü sistem onların çıkamaması için kurulmuş.

O zaman iktidarı ele geçiren isterse devletinde imkanlarını kullanıyor ve Muhalefet partileri gerçek bir üstün kişilik bulup kafa yapısını değiştirmedikleri sürece seçim ve benzeri ne varsa hep kaybediyorlar ve zaten öyle de oluyor.

Bir de MHP gibi iki tarafa bakıp kuvvetli görünenden yana taraf olmak ve yenilgiden kurtulup koltuğu sağlama almak.

Ülkemiz için en iyisi ne ise o olsun diyorum.


İzlenme: 502
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR