EURO İLE VERGİ ÖDEME

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okular ülkemizde ve Marmaris'te birçok işletme fiyatlarını Euro olarak veriyor. Otellere gidin, bütün Marinalara gidin heryerde fiyatlar Euro. Nerede ise yakında lokantalarda başlarlar.

Euro ile TL arasında fiyatlar artık eskisi gibi oynamıyor o zaman neden ülkemizin parası ile fiyat verilmiyor?

Almanya'da TL ile mi fiyat veriliyor Almanlar veya Suriyeliler? Hayır hepsi kendi para birimleri ne ise onunla veriyor. Bizimkiler ise kaç yıldır tam stabilize olan kendi paramızdan herhalde utanıyorlar.

Efendim fiyatları Euro veriyoruz amma alırken hesap edip karşılığını TL olarak alıyoruz, diyorlar. Pek doğru da değil çünkü yabancı uyruklular kredi kartlarından veya nakit olarak Euro ödüyorlar.

O zaman Maliye de bunlardan vergiyi Euro olarak alsa daha doğru olmaz mı?

Hak yolu bu değil mi?...

Sen Türkiye gibi bir ülkede kendi paran olmasına rağmen beğenmeyip fiyatlarını Euro olarak bildireceksin, ilan edeceksin hatta tahsil edeceksin sonra vergi vermeye gelince TL ödeyeceksin.

Alan da kaçan mı?

Hükumet bu kadar basit bir uygulamayı hayata geçiremiyor.  Euro yükselirmiş ve zarar ederlermiş külliyen yalan, Euro'da, Dolar'da en az 10 senedir stabil durumda. 2009 yılında 2.19 olan dolar şimdi 2.92 yani 7 senede 73 kuruş artmış. Bunu TL olarak sende arttırabilirsin yabancı para fiyatı açıklamak zorunda değilsin. Bu numarayı tabii devlet yiyor.

Buna resmen ayıp denir...  Hükumet ufak gibi görüntü veren şeyleri iyi izlemesi lazım, herşeye eyvallah derse meydan boş kalır sonra da olacak hadiselere çanak tutmuş olur.

Bunlar çorbaya atılan sinek ölüsüdür ve asla müsaade edilmemelidir.

Demokrasi herkesin her istediğini yapması demek değildir. Türkiye'ye gelen turistler bile Euro fiyatlarına hayret ediyorlar.

Kendi öz parasını stabilize olmuşken bile bu kadar beğenmeyip yabancı para ile iş yapan işletmelere hayret etmemek elde değil.

Diğer taraftan dikkat edin TL yi beğenmezler ama milliyetçilğe gelince mangalda kül bırakmazlar.


İzlenme: 645
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR