ESKİMİŞ SPORCULAR‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Avrupa'da bir söz vardır, sporcular için kullanılır. Bilhassa çok popüler olan futbolda ''eskimiş'' derler ve hemen ilk fırsatta satarlar. Eskiden satmadan mutlaka bir süre ilk 11 de oynatırlardı müşteri çıksın diye, şimdi antrenörler tamamen başarıya endekslendi ve oynatmıyorlar.

                Bazı futbolcular 30 yaşını doldurduğu zaman eskiyor. Belkide 14-15 yaşından beri hergün antrenman onları 30 yaşında bıktırıyor ve eskitiyor. Bazılarıda daha 20'li yaşlarda eskiyor. Avrupalı kime para vereceğini çok iyi biliyor.

                Avrupalının bazı piyasaları arasında bizde varız, eskimişleri satmak için bizim pazarı seçiyorlar. Menejerler bunu çok iyi değerlendiriyor, tabii bazı olağanüstü kabiliyetler var, onlar tamamen istisna ve sayıları çok az. 35 yaşınada gelseler yine oynarlar. Mesela bir Hagi veya Alex. Bunlar gibi futbolcular daha doğrusu genetik yapı çok nadir çıkıyor.

                Bizim futbol Avrupa'dan oldukça geri, orada ıskartaya çıkarılan yani eskiyeni bize satıyorlar. Bizde genelde oradaki kadar mücadele ve performans olmadığı için, tecrübesi ile idare ediyor sonrada şansı varsa Katar gibi Arap ülkelerine satılıp paranın hiç olmazsa bir kısmı kurtarılıyor.

                 Galatasarayın aldığı Hollandalı Wesley Sneijder ile Drogba bunlardan. Melo'da aynı ıskartalardan. Zaten benim yazmama gerek yok gören biraz futbol oynamış olanlar anlıyor. Fenerbahçe'den Kuyt'un, Krasic'in, Yobo'nun hiç farkı yok. Kendi Milli Takımlarında oynayabilirler, bu Avrupa'da kıymet demek değildir, Avrupa futbolu tamamen performansa bağlı ve en ufak hatayı affetmeyen, büyük paralar üzerine kurulmuş bir sistem. Dikkat edecek olursanız yukarda adını saydıklarım ve daha birçokları bir zamanlar Avrupa'da oynamışlar ama miyadlşarı dolmuş, satılmış bize gelmişler.

                 Bunlarda istenilen performans olsa idi Avrupalı satarmı idi?

                  Kendimiz yetiştiremediğimiz için Avrupa'nın iskartalarını alıyoruz ve transfer yaptık diye böbürleniyoruz. Yetiştirsekte şans vermiyoruz, çünkü sabır yok.

                 Aslında futbolcunun değil, antrenörlerin çok daha iyi ve sistematik şekilde yetiştirilmesi lazım, bunlar Anadolu'ya dağıldıkları zaman bilinçli olarak gençleri yetiştirebilmeli. Bunu Avrupa ülkeleri çok iyi yapıyor. Yanlız Almanya değil, Belçika, Hollanda, Fransa hatta İngiltere bile Türk asıllı oyuncular yetiştirdi. Yetiştiremeyen sadece biziz.

                 Bakıyorum her yerde çim sahalar dolu, eskiden hiç bulamazdınız. Türkiye'nin 1.numaralı stadyumu olan eski İstanbul Mithatpaşa stadında sadece korner bayrakları tarafı çimendi, gerisi topraktı ve yağmurda balçık çamur içinde oynanırdı. Çoğu zaman günde iki maç üstüste oynanırdı. O zamanda Avrupa ile aramızdaki fark yine aynı idi. Yani bu iş tesisle değil, pedagojik mükemmel eğitim almış, iyi lisan bilip batıyı takip edebilen ve Avrupayı tanıyan antrenörlerle olur.

    Yoksa değil çimen saha, altın kaplama yapsanız hiçbir şey değişmez. Değişmesi gereken kafalar...


İzlenme: 897
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR