ENFLASYON‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar enflasyon dediğiniz zaman şöyle bir bakalım 5-10 sene evvel ne neydi, şimdi ne...ne kadar fiyat artmış...İncelerseniz enflasyon var mı, yok mu hemen anlarsınız.

Türk insanı tamamen tüketici oldu, Avrupalı, Amerikalı icad ediyor, Çin üretiyor Türklerde tüketiyor. Buna para dayanır mı?

Bir taraftan da Petrol parası ödeyeceğiz, bunu hiçbir devlet kaldıramaz. Vergileri yükseltmekle, çeşitli vergi cinsi bulup toplamakla ancak belli bir süre iş yürüyebilir ancak bununda bir sonu olacaktır. Başbakan en az 3 çocuk diyor, bunu bilinçli olarak söylüyor. Her çocuk büyüdüğünde para kazanacak bir çare arayacaktır ve devlette onlardan vergi alacak. Ne kadar çok vergi alacak kişi olursa devlet işi o kadar uzun süre götürebilir.

 

Mesela özelleştirmeler devlete büyük paralar bıraktı, devlet birçok deliği tıkadı bu paralarla, ancak eskisi gibi para basarak gecede %1000 faizleri tekrarlamamak mümkün olabildi, yoksa aynı şey yeniden olurdu.  Olsaydı halkın cebinden çıkacaktı daha evvelki gibi.

 

Şimdi vergiler koyarak ve vergileri arttırarak para toplama yoluna gidiyor, başka gelir yok. Balık tutmak bile para ile alınacak ruhsatlarla yapılacak. Emlak vergileri bayağı bir meblağ tutuyor, onu arttırmak, belki otomobil vergilerinide,  çünkü otomobilde çok sayıda var, bu şekilde para toplama mümkün olabiliyor. 3 çocuk büyüdüğü zaman arabalarıda varsa veya emlak sahibi olurlarsa onlarda vergi ödeyecek.

Selam verseniz vergi ödüyorsunuz, yanlız Türkiye'de değil tüm demokrasi dünyası böyle. Dünyanın en fazla üreten ülkeleri arasında başlarda olan Federal Almanya'da bile az da olsa enflasyon var.

Şu an demokrasiden başka yönetim tarzı makbul olmadığına göre ...Enflasyondan başka çare yok.


İzlenme: 849
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR