ENFLASYON‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


  Sevgili okurlar bu açıklanan TÜFE-TEFE fiyat artışlarına ben inanmıyorum. Türkiye'de enflasyon fevkalade hızlı, eskisinden tek farkı bankaların gecelik faizleri ve tefeciler. Yoksa şöyle bir düşünün aldığınız ekmek geçen sene bu zaman kaç para idi veya benzin veya elektrik kaç para idi ve şimdi kaç para?

                 Ülkede hemen herşey motorin veya benzinle nakil ediliyor, gökten inmiyor. İnanılmaz şekilde herşey pahalılandı, ucuzlayan hiçbir şey yok. Motorin ve Benzine yapılan tüm zamlar halkın cebine yansıyor, yansımaması mümkün değil.

                 Sayın Başbakan en az 4 çocuk sahibi olun diyor ama bunlara nasıl bakılacağını söylemiyor, sokağa mı salınsalar daha iyi olur? 4 çocuk demek bir servet bugün. Onların üstü başı, okul masrafları ve yiyip içtikleri.  Dünyaya baktığınızda fazla çocuk doğuran ülkeler hep fakirlik içindeler, işte Bangladeş, işte Nijerya ve diğerleri.  İş çocuk doğurmakla bitseydi Afrika ülkeleri zengin olurdu.

                 Ülkede bazı şeylerde fiyat artışları çok fazla, şöyle bir bakın etrafa veya pazara çıkın göreceksiniz. Eski durumla aradaki fark devlet para basmıyor dolayısı ile piyasadaki para çoğalmıyor ve halk fazla görmüyor. Aldığı şeyler günlük veya en fazla haftalık olduğu içinde fazla bir şey anlamıyor ama aslında yıla vurursanız müthiş bir enflasyon olduğu çok açık ve net ortada.

                 Taşımacılık artınca herşey artıyor, bu çok normal. Yani bir diğer şekilde azar azar tırtıklanıyor derlerdi eskiler, birden devalüasyon değilde azar azar. Beş kuruş, on kuruş çaktırmadan fiyatlar artıyor ama gelirlerde artıyormu?

                 Zaten işin çekirdeğine inerseniz AB'ye girmemiz bu durumda imkansız zira tüm AB ekonomisini batırırız bu fiyatlarla. Türkiye AB'ye göre çok ucuz, gelirlerde çok az. Buradan gidecek ucuz işçi Avrupayı sallar, darmağın eder. Orada ev temizliğine gelen gündelikçi kadının saat ücreti 20,--Euro yani 8 saat çalışsa 160,--Euro alıyor. Bu 370 TL yapar bir günde. Türkiyede temizlikçi kadın kalmaz biz AB'ye girersek.

 

  AB'ye girmek için daha çoook zamlara gebeyiz...


İzlenme: 878
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR