Enflasyon

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar geçen günde yazmıştım Enflasyon bütün hızı ile devam ediyor. Henüz halka tam manası ile inmedi ama çok yakında inecektir.  Petrole yapılacak zam hemen herşeyi yerinden oynatacaktır.

Enflasyon bütün hızı ile devam ediyor, acaba bunda Almanya'nın parmağı var mı diye düşünmemek elde değil. Çünkü Alman hükümeti bakanları ve başbakanı her fırsatta Türk Hükumetine yaptırım uygulanacak diye Alman televizyonlarında defalarca söylediler.

 Enflasyonun halk dilinde manası çok açıkça halkın cebindeki paranın  itirazsız kıymetini düşürmek.  Cebimdeki paranın alış gücü düşüyor. Bir depo benzine örneğin 10 ​0​ lira verecekken 11 ​0​ lira veriyorum yani 1 ​0​ lira fazla ödüyorum. Diğer herşey aynı durumda. O zaman bunu gören esnaf malına, evsahibi kiracıya zincir şeklinde zamlar devam ediyor. Zam yapacak birşeyi olmayanlar ise bu işte en büyük kaybı verenler yani kabak asıl onların başına patlıyor.

Ö rneğin Marmaris'te fırında 1,--Liraya satılan simit birden 1.25 oldu yani %25 arttı.​

Bir zamanlar devalüasyon yapılıyordu yani hükumet tarafından ​TL basılıp, ​ döviz yükseltiliyordu, şimdi serbest piyasa ekonomisinde aynı şey ​enflasyon tarafından yapılıyor, döviz yükseliyor Türk parası kıymet kaybediyor.

Ben ekonomist değilim ama aklın yolu birdir bu işin tek çaresi ö ​nce üretmek ve ihracat sonra da ​ tasarruftur. Bol keseden para harcamakla, vergileri arttırmakla bu işin düzelmesi olmaz sadece bir süre durur sonra yine devam eder.

Daha geçenlerde Türk lirasının önündeki sıfırların atıldığını unutmayalım.

Yapılacak en doğru iş derhal ülke çapında tasarrufa gitmek, luzumsuz masrafları kısmak olmalıdır. ​  Aksi halde birçok dar gelirli vatandaşımıza bu iş büyük mağduriyete sebep olacaktır.

Bakınız Euro ve Dolar ne idi ne oldu? Ama milyonlarca emeklinin emekli maaşları aynı. O zaman petrol zammından herşeyin fiyatı artınca mağdur olacak olan en önce milyonlarca emekli.

Böyle mağduriyetler geçmişte hep iktidar partilerinin seçim kaybetmesine sebep olmuştur.​

En çok dikkat edilecek yer insanların cüzdanlarıdır, orayla oynandığı zaman kimsenin gözü birşey görmez.

Bu üstüste gelen dolar ve euro zıplaması toplum olarak insanları şaşırtmıştır zira son 15 yıl içinde İktidar Partisi ekonomide nereden bakarsanız bakın başarılı bir sınav vermiş halkı eski iktidarların yaptığı gibi mağdur etmemiştir. Ancak şimdi sanki geçmişin acısı çıkar gibi üstüste döviz fırlamıştır.  Dövizin fırlaması ile herşey zamlanacak ve zamlanmayacak tek şey herhalde maaşlar olacaktır.

Diğer yandan turistik işletmelere, kiralara baktığınız zaman hep Euro-Dolar fiyatları görüyorsunuz ancak vergiler TL olarak ödeniyor. Döviz fiyatı ilan edenlerden vergilerin döviz olarak alınmasının da tasarruf ve enflasyonda büyük etkisi olacağı kesin.

Hükumetin bu zamlara mutlaka en kısa zamanda olağanüstü tedbirler alarak çok acil olarak bir çare bulması lazım.


İzlenme: 430
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR