ENFLASYON VE ZAMLAR

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Donald Trump ve söylemleri nedeni ile dolar uçuyor ve Türkiye maalesef bilhassa gıda sektöründe büyük bir enflasyona gidiyor.

Devletin gıda sektöründe derhal ve tolerans olmadan kontrola gitmesi ve zamların mantık dışına çıkmasını önlemesi lazım. Aksi halde bu zincirleme kiralara, gelirlere ve herşeye yansıyacak ülke büyük bir krize girecektir.

AKP hükumeti iktidara geldiğinden beri enflasyon ile mücadele etti, paralardan sıfırları kaldırdı ama şimdi üstelik dış kökenli çok büyük bir enflasyon tehlikesi kapıda.

Doların 2017 yılı ilk yarısında 4,--TL sını bulacağı heryerde tahmin ediliyor. Bundan kaçış ancak devletin çok sıkı tedbirler alması ile belki mümkün olabilir.

Diğer yandan dolar'ın yükselmesi turizmi cazip yapabilir ancak benim şahsen yurtdışında yaşayıp duyduklarıma göre Avrupa'dan turist gelmesi beklenmemeli, belki de son 25 yılın rekor derecede en az turist geleceğini öngörebiliyorum.

Rus turistlerle masraflar bile karşılanması hayaldir.

Türkiye'yi çok önemli günler bekliyor, acı çekmek istemiyorsak başta devlet ve yönetimler olarak mutlaka büyük bir tasarrufa yönelmeliyiz.

2017 yılında Almanya ve Fransa'da genel seçimler var, bunların neticesi hiç tahmin edildiği gibi çıkmayabilir, sürprizler olabilir. Türkiye 3 Milyon Suriyeliyi beslemekte güçlükler çekebilir.

Bütün bunları hesap etmek lazım. 

 

Bir taraftan da fırsatçılar var, ölü'yü bile soyabilecek kapasitedeler ve meydanı boş buldularmı faaliyetlerini arttırırlar. Bunlara da dikkatli olmalıyız.

Şimdi Petrole zam demek tüm nakliyata zam demek dolayısı ile kiralara zam demek, bütün bunlar ülkede genel zamları tetikleyecek geçim çok daha zorlaşacak gibi görünüyor..

Merhum Vehbi Koç'un bir sözü vardı küçükken hep öğretirlerdi,

 "Çok para kazanmakla zengin olunmaz, az para harcamakla olunur" derdi.


İzlenme: 1042
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR