ENFLASYON CANAVARI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar canavarların içinde en korkulu olanların başında Enflasyon gelir. Türkiye bu canavardan çok çekti, halkın cebindeki paralara sıfırlar konarak nerede ise çalındı, fakirleşti.

 

Bir gerçek var ki Türkiye'nin ithalatı ihracatından çok az. Bunun başında Petrol, Doğalgaz ve teknoloji geliyor. Bizde olmadığı için para verip almak zorundayız. Diğer yandan ihracatımız bu giderleri karşılamıyor o zaman yapılacak şey ya Yunanistan gibi borçlanacaksınız, ya vergiler koyarak halktan alacaksınız, ya da para basarak enflasyona sebep olacaksınız.

Birde yapabiliyorsanız tasarruf yapacaksınız...

 

Borçlanmak çok zor çünkü bizim arkamızda Yunanistanın olduğu gibi bir Avrupa Birliği yok.

 

En iyi üç alternatifin bence birincisi tasarrufa yönelmek, diğeri halktan vergi almak, üçüncüsü de para basmak.

İş vergi'ye gelince Hükumet hertürlü vergi icat edebilir veya olanları arttırabilir. Elektriğe, Petrole, Doğalgaza ve diğer birçok şeye zam yapabilir.

Bu zamlarında esasında enflasyondan hiç farkı yoktur. Hepsi sonuçta halkın cebinden para almakla biter.

Amma bunların içinde tasarruf yapmak çok zordur hani derler ya alışmış...

 

Örneğin Mercedesler yerine yerli arabaya binmek gibi ve daha birçok şey tasarrufa girer. Tasarruf ederek çok büyük para hazineden çıkmamış olur. Vergi almak veya para basmak ise işin en kolay yolu...

 

Hertürlü halde de Türkiye'de enflasyon kokuları var, dolar ve euro yükseliyor, durmuyor. Türk Lirası devamlı kıymet kaybediyor. Yani cebimizdeki para eriyor.  Avrupa Birliği Türkiye'ye karşı çok geniş çapta ambargolar hazırlıyor. Şu anda Almanya'da Hükumet kurulma çalışmaları olduğu için fazla duyulmuyor ama kurulunca hemen başlayacaklar. Yani Almanlar bütün bunları sadece seçim propagandası için yapılmadığını Alman halkına ispat etmek zorunda olduklarını iyi biliyorlar ve bunu her fırsatta söylüyorlar.

 

Çok önemli ve hassas bir döneme giriyoruz. İnşallah Türk Milleti için hayırlı olur.

 

Zaten son günlerde Motorlu Araçlar ve Emlak vergilerine yapılan zamlar bunun en açık işareti.

 

Yanlız en önemli şeyide unutmamak lazım. Türkiye'de seçim kaybeden hükumetler hep bu enflasyon ve zamlar yüzünden kaybettiler.


İzlenme: 747
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR