EMLAK FİYATLARI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar internetten takip ediyorum bilhassa Marmaris'te emlak fiyatları olağanüstü şişiriliyor. Şişirenlerinde emlakçılar olduğu anlaşılıyor bu şekilde daha fazla komisyon almak herhalde cazip geliyor.

 Örneğin ilanda Siteler mevkiinde denize 200 metre 2 + 1 büyüklüğünde bahçe katına 360.000,--TL fiyat isteniyor. El insaf bu yaklaşık 120.000,--Euro yapar ve bu paraya Avrupa'nın göbeğinde fevkalade bir apartmanda 3 + 1 almanız ve hemen ayda 600-700 Euro'ya (2000,--TL) kiraya vermeniz mümkün. Amerikada Florida'da Ocala veya Tampa gibi çok tutulan yerlerde müstakil villa fiyatıdır bu...

 Bir de tapuya bakın ne fiyat gösterilmiş?

 Devlet bunu bilmiyor mu? Neden müsaade ediyor anlaşılması çok zor gerçekten. Buna müsaade etmemesi, hem devletin, hem de insanların göz göre göre kazıklanmalarını bir şekilde önlemesi gerekir diye düşünüyorum. Dünya ölçülerine göre fevkalade abartılmış fiyatlar isteniyor ama çok düşük gösterilerek vergiler kaçırılıyor.

 Bütün bu sahtekarlığı! bilmesine rağmen devlet Belediyelere emlak vergisini arttırma yetkisi veriyor. Halbuki herkes satın aldığı fiyatı tapuda ve belediyelerde belirtse belediyede, devlette çok daha fazla vergi alacak, dürüstlük olacak herkes verdiği parayı tapuda belirtecek.

 Efendim Belediyeler tahmini fiyat koymuş ondan aşağı göstermeyin demek yanlıştır çünkü Belediyelerin koyduğu fiyatlar yıllık emlak vergisi için olmalıdır, alım/satım vergisi ile ilgisi olmamalıdır.

 İnternette satış fiyatı olarak belirtilmiş fiyatın yarısı bile gösterilmiyor tapuda. Bütün satışlarda tüm toplum zarar görüyor.


İzlenme: 1257
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR