Elektrikli Otomobiller

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar geçen gün Almanya'nın Frankfurt kentinde dünyanın en büyük otomobil fuarı açıldı. Açılışı yapan Almanya Başbakanı Bayan Merkel şunları söyledi; '' Bu sene 1 Ocak tarihinde Almanya'da 65 000 Hybrid araba, 571.000 gazla çalışan otomobil ve 43 milyon ise diğer arabalar mevcut. Çok yakın bir tarihte Hybrid arabaların sayısının 1 milyonun üstüne çıkacağına inanıyor ve destekliyorum''

 

Bu durumda Almanya'da benzinli ve mazotlu araba fiyatlarında düşüş başladı ve devam edeceği söyleniyor. Yakın bir zamanda artık tüm dünyada Hybrid arabaların çoğalacağı anlatılıyor. Bundan dolayıda hemen hemen tüm markalar elektrikle çalışan otomobil imalatların büyük hız vermiş durumdalar.

 

Hybrid otomobillerin çalışma prensibi ise otomobil benzinli motoru sadece arabanın kalkışında ve yüksek hızda kullanılıyor. Yani 0-12 km/s ve 80 km/s üstü hızlarda araba benzinli motoru kullanırken 12 ile 80 km/s 'lik dilimde ise elektrikli motoru kullanıyor.

Hibrid otomobillerin avantajları: 1- Hybrid araçlar yakıt verimliliği, düşük kullanım maliyeti ve performansı birleştiriyor.

 2- Hybrid bir araçta, elektrik motoru kalkış ve hızlanmalarda yakıt tüketimini azaltmak üzere benzinli motora destek oluyor. 3- Aynı boyutta normal bir araçla karşılaştırıldığında, hybrid aracın kullanım maliyeti çok daha ucuz.  4- Elektrikli motorlar güçlü, heyecan verici kalkışlar için maksimum tork ve hızlanma için ilave güç sağlıyor.  5- Düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları sayesinde, yakıt verimliliği ve sürüş performansını çevreci performansla birleştiriyor.

Bu durumda otomobil sektöründe yeni bir çağ açılıyor belkide bugünkü otomobiller ilerde müzelerde sergilenecek.


İzlenme: 927
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR