Ekonomi

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar bir süredir yurtdisindayim. New York'ta ünlü ekonomist Dr. Huegel ile tesadüfen bir yerde karsilastim ve kendisi benim Türk oldugumu duyunca hemen bir soru sormak istedigini bildirdi.

-Türkiyenin ekonomik durumu cok iyi görünüyor ama bunu nasil basardilar anlamiyorum. Iki cep var, biri paranin girdigi, digeri ciktigi cepler. O zaman Türkiye'ye giren para cikandan daha fazla mi? Petrol ve Dogalgaz ödemeleri ile bunun imkansiz oldugu belli. O zaman nasil oluyor?

Tabii Dr. Huegel bu konuda büyük bir otorite, yazmis oldugu bircok kitaplari var. Ama düsündügünüzde gercekten öyle görünüyor.

Türkiye'nin her yil dogalgaz ve petrol ödemeleri var ki, bu meblag cok büyük. Diger yandan gelirleri bu gideri karsilayacak gibi degil. Bu demektir her yil borc cogaliyor. Görünüs böyle ama gercek nasildir tabii bilemeyiz. Durup durup ilerde yeniden borc icine insallah gömülmeyiz.

 

Ortada gözle görünen gercek Türkiye 2002 den sonra bir hayli refah icinde, otoyollar yapildi, saglik sigortalari birlestirildi ve daha bircok seyler yapildi ve yapiliyor bunlar icin para gerekli. 2002 den evvel hicbir sey yapilamadi, üstelik gecelik faizler dudak ucuklatiyordu.

Simdi birden nasil olduda gelir seviyesi yukseldi?

 

Özellestirme tüm bati medeniyetinde var, artik devletler kücülüyor, özel sektöre devrediyorlar ve vergi aliyorlar. Devletin idare ettigi ticari olusumlar hep zarar ediyor.

 

 

Simdi güneydogu sorunu bitince cok daha fazla bir bütce hükumetin eline kalacak ve hizmetlerin cok daha genisleyecegi anlasiliyor.

 

Bize de ülkemiz icin en iyisini temenni etmek kaliyor.


İzlenme: 843
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR