DUYGUSALLIK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar çok saygın bir Alman yazar olan Wolfgang Eckerhardt geçenlerde Alman televizyonlarında yapılan reportajda Ortadoğudaki tüm sorunların, tamamen insanların duygusal yetişmelerinden meydana geldiğini ve bunun devam edeceğini söylüyordu.

Müslümanların tamamının dünyada en duygusal insanlar olduğunu çok büyük bir iddia olarak ileri sürdü. Bu iddia birçok Alman Psikoloji hocalarına da soruldu ve hepsi, eksiksiz Bay Eckerhardt'ı destekleyici cevaplar verdiler.   En önemli faktörlerden birisinin Arapça dualar etmek ve anlamadıkları bir lisanda ibadet etmelerinden kaynaklandığı ileri sürüldü.  İnsanların bir şeye kayıtsız şartsız ve kanıtsız inanmaları için mutlaka önce duygusallık aşılanmasının şart olduğuda konuşuldu.

Bu duygusallık olduğu müddetçe Müslümanların başlarının mutlaka ya kendi aralarında, ya başkaları ile belaya gireceği psikoloji profesörleri tarafından altı çizilerek dile getirildi.

 

Duygusallık kadar bir insanı yanlış yollara sürükleyebilen, fevri yapabilen ve kendi karakteri dışına çıkarabilen başka hiçbir şeyin olmadığı iddia edildi.

Tanrının dünya üzerinde en fazla akıl ve düşünce gücünü insanlara verdiğini hepimiz biliyoruz. Hiçbir başka yaratıkta insanın aklı yok. Arslanları, Kaplanları bile insan bir kafeste tutup onlara hükmedebiliyor. O zaman insanın hala herşeyi Tanrı'dan beklemesi, birine kızdığında ''Allah cezanı versin'' veya sevindiğinde ''Allah razı olsun'' gibi devamlı Allah'la alışverişte olması  ve herşeyi ondan hediye beklemesi insanların duygusallığından meydana gelmekte. En basiti savaşlarda bile ''Allahü Ekber'' yani ''Allah Büyüktür'' diye bağırması, zaten aksini iddia eden düşman tarafında da olmamasına rağmen bir duygusallık zayıflığıdır.

Siyasilerin bile bazı konuşmalarında halkı gaza getirmeleri tamamen duygusallık sonucudur.

Yapılacak en önemli şeylerin başında çocukları henüz İlkokulda iken realizme alıştırmak, romantizm ve duygusallık ile hiçbir şeyin olmayacağı, başarı sağlanamayacağı hatta yanlış yollara gidileceği öğretilmelidir.  Bunu çocuklara ne kadar öğretirsek gelecek jenerasyonda yani 20 yıl kadar sonra çok daha çağdaş bir toplum olma yolunda ilerliyor olabiliriz.

Ancak bu şekilde duygusallıkla hiçbir yere varamayız. Gün gelir bu duygusallık Ortadoğu topraklarını bile parça parça eder.


İzlenme: 826
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR