DÜŞÜNCE VE İFADE HÜRRİYETİ‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar yazıldığı gibi ifade ve düşünce bir hürriyet şeklidir demokrasi ile alakası pek yoktur. Herzaman yazdığım gibi demokrasi bir yönetim şeklidir ama hürriyet başka şeydir ve yasalarla belli olur.

Örneğin eskiden Sovyetler Birliğinde kendi düşüncelerinizi ifade etmek eğer hükumetin aleyhine ise cezalandırılırdınız. Bütün konutlar devlete ait olduğundan evinizi bile kaybedebilirdiniz.  O zaman oranın yasalarına göre hükumet ile aynı düşünce mecburiyetinde idiniz. Çünkü yönetim halkın ayaklanmasından korkuyordu. Nitekim Macaristan ve Çekoslovakya'da halk ayaklandı ve çok zor bastırdılar.

Batı medeniyetine gelince ve belki de Sovyetlerin dağılma ve komunizmin iflasına sebep olan en önemli şeylerden biri ifade ve düşünce hürriyetidir.

Bugün İngiltere'de ''Hyde Park'' denen yerde İngiliz Başbakanını yerin dibine batırabilirsiniz, sizi dinleyenler olur veya olmaz ama serbesttir.

Almanya'da Başbakan Merkel ile aynı düşüncede olmanız gerekmez, ister gazetelerde, ister televizyonlarda Merkel'in yaptığı herşeyi eleştirebilirsiniz, yerden yere vurabilirsiniz. Tabii hakaret etmeden.

Irak işgali sırasında Amerika Birleşik Devletlerinde  Başkan Bush aleyhine yapılan ve yazılanlar belki hiçbir yerde olmamıştır. Çocuklarını askere bile yollamayan binlerce aile çıktı.  Iraklıların ve Saddam'ın tarafını tutan, onun resmi ile tişortlar giyen onbinlerce Amerikalı vardı. Hakaret olmadığı sürece düşünceye ambargo hür ülkelerde yoktur çünkü korkuları yoktur.

Birçok defa Amerikan askerleri başka bir insan öldürme emrini dinlemedikleri ve askerden kaçtıkları için Amerika Profesyonel askerliğe döndü. Bunu görüp inceleyen Almanya hemen ve daha sonra Fransa ve İngiltere de profesyonel askerliğe döndüler. Artık zorla askere almak yok. Parası ve sigortası ile sözleşme imzalayarak askerliği meslek haline getirdiler. Bu şekilde çok daha fazla performans elde ettiler.

 

Düşünme ve ifade hürriyeti, hakaret ve fiiliyat olmayıp sadece düşüncede kaldığı sürece hür bir ülkenin en önemli temel taşlarından biridir.

Nasıl ki güzel bir kadın gördüğünüz zaman onun güzelliğini düşünüp kendisine ifade edebilirsiniz.  Düşünce ve ifade özgürlüğü de ona benzer.


İzlenme: 1222
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR