DURUM HİÇ İYİ DEĞİL

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar lütfen beni felaket tellalı olarak görmeyin ama bu kadar kısa zamanda Dolar, Euro, Frank, Sterling ve diğer bazı yabancı paralara karşı SADECE Türk Lirasının düşüşü beni kaygılandırıyor...

Nereye gidiyoruz?

Bu devalüasyon çok kısa zamanda petrole de binecek, dolayısı ile tüm taşımacılığa ve heryere yayılacak.

Bugün konuştuğum Ankara'dan bir arkadaşım şöyle söylüyordu,  "ATM'lerden çekilen bütün paralar yeni basılmış".

Bu para basımı ile TL düşüp kıymet kaybediyor, herkesin cebindeki para eksiliyor.  Döviz en acele şekilde ülkeyi terk ediyor. Para basmak yerine faizi yükseltseydik acaba döviz kaçacağına, girmez miydi?

Herşeyi bir yana bırakalım, Avrupa Merkez Bankası ve çok ciddi bazı Avrupalı Finans otoriteleri Avrupa'daki Türk asıllı çalışanların Avrupa Bankalarındaki paraları Türkiye'nin toplam borcunu 2 defa öder demişlerdi.

Bir zamanlar merhum Ecevit bile 70 Cente muhtacız diyerek para istemişti ve Türk işçisi o zaman milyarlarca Alman Markını ülkesine göndermişti.

Bir taraftan "biz Türkler eloğluna boyun eğmeyiz, onurluyuz" diyoruz, diğer taraftan yanlış hareketler yapıp muhtaç oluyoruz.

Şu anda milyarlarla Amerikan Doları borcumuz var mı, yok mu? Bunu nasıl ödeyeceğiz? Bunu tartışacağımıza ilgisiz konulardan bahsediyoruz.

Avrupa’da salonlara sığmayan, sokaklarda polis tarafından dövülen vatandaşlarımızdan Türkiye'ye yatırım yapmalarını istemek ayıp mı? O zaman ne bekliyoruz?

Bağış yapmalarını isteyelim demiyorum, Devletin iyi faiz ve garanti vereceği yatırımlarını istemek ayıp mıdır?

Vergi deyince alıyorsunuz, o zaman verin iyi faizi ve başkalarından alacağınıza kendi vatandaşınızdan isteyin.

3. ve 4. jenerasyon işçi çocuklarının birşey vereceklerini hiç sanmıyorum, onlar Türkçeyi dahi doğru konuşamıyorlar. Ama 1. ve 2. jenerasyon hala ülkelerine bağlıdırlar...

"Boyun eğmeyiz, onurluyuz" derseniz o zaman eloğluna değil kendi vatandaşınıza gideceksiniz. Ama görülen o ki, eloğlu'nun parasını devamlı kıymetlendiriyoruz...

Dünyayı gezen ve dinleyen bir vatandaş olarak şunu söylemek isterim ki, eğer döviz faizlerini çok acele ve yüklü şekilde arttırmazsak hiçbir şekilde dövizin yurtdışına kaçışı  ile TL nin değer kaybetmesine mani olamayız.

Bundan zarar görecek sadece Türk halkı olacaktır, eloğlu değil... 


İzlenme: 209
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR