DURUM CİDDİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar 2 yıl evvelde bir Yunan adasındaydım ve Yunanlı arkadaşlar nerede ise ağlıyorlardı. Büyük finansal krizde idiler.

Bu işten nasıl kurtulacaklarını bilemiyorlar sadece Avrupa Birliğinden yardım bekliyorlardı.

Yardım geldi ve toparladılar, şimdi eskisine göre çok daha memnunlar ve iyiye doğru hızla gidiyorlar.

2 yıl önce Yunan lokantalarına gidiyorduk ve inanılmaz ucuza yemek yiyor sonrada Türkiye'de ki lokantalarda nasıl pahalı fiyatlar olduğunu dönünce arkadaşlara anlatıyorduk.

Aradan 2 sene geçmiş ve şu an Yunan adasındayım. Bu sefer Yunanlılar gülüyor ama biz Türkler durumumuza hayret ve endişe ile bakıyoruz.  Herşeyi yaklaşık 5.50 TL ile çarpınca ne yemek yemek, ne herhangi birşey almak gözde büyüyor.

Topu topu 2 yıl içinde sanki uçurum oluştu.

Bodrum'dan Kos adasına 2 kişi gidiş-geliş tam 400,--TL. Marmaris'ten Rodosa derseniz çok daha pahalı.

81 Milyonluk dev bir ülke ve karşımızda batmaktan son anda direkten dönen 11 Milyonluk Yunanistan. Hatırlarsanız bu kriz nedeni ile hükumet değişmiş Başbakan Papandreu Başbakanlığı terketmiş ve yerine çok genç bir solcu olan Alexis Çipras gelmişti.

Çipras Avrupa'nın tavsiyelerini aynen eksiksiz tatbik etti ve ettirdi, bugün Yunanistan yavaş dahi olsa borçlarını ödüyor.

Geleceğe ümitle bakıyor Yunan gençliği...

Diğer yandan koskoca Türkiye bu kadar kısa zamanda nasıl bu hale geldi?

Bizim ise durum hiç iyi görünmüyor. Dünya çapındaki büyük kredi değerlendirme şirketleri notumuzu düşürdükçe, yabancı basın Türkiye'de hukuku eleştirdikçe ülkeye para çok zor gelir, gelmiş olanda durmaz gider.

Tarafsız ve bağımsız Hukuk yabancı paranın gelmesi için olmazsa olmazdır.

Geçen ay Almanya'da en büyük bankalardan biri olan Commerzbank'ın bir şubesinin yöneticisi arkadaşımla konuşuyordum, bana "sizde ne oluyor son 6 ay içinde nerede ise Milyar Euro'ya yakın para yatırdı Türkler bizim bankaya" dedi.

Alman bankaları hiç faiz vermiyor, buna rağmen para yatırıyorlar çünkü güven var.

Bu gerçekleri ben biliyorsam hükumetimizin de bilmesi lazım, herhalde yeni öğrenmeyecek.

Benzin ve Mazot almış başını gidiyor tutabilene aşkolsun, sadece seçimler nedeni ile zamlar yansıtılmıyor... Zamlar o biçim...Türk halkı ezilmeye başlıyor 2 yıl önceki Yunanistan gibi.

Sosyal medya yazıyor ama kim okuyor?  Belki Anadolu'daki az kalan gençler, gerisi uykuda...

Kimler ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar bu zamanda 81 yaşında Belediye Başkanı, 70 yaşında siyasi parti başkanları olan bir ülkede, inşallah daha kötü günler ile karşılaşılmaz.


İzlenme: 282
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR