Duran Adam

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


  Sevgili okurlar şimdi duran adam modası çıktı ve heryerde insanlar bir tarafta durarak protestoda bulunuyorlar.  Bunları televizyonda görünce aklıma 1988 yılı geldi. Amerika'nın San Fransisco şehrindeyim. Bu şehir deniz kenarındadır ve büyük bir limanı vardır. Bu limandan Alcatraz eski hapishanesine ve diğer adalara gezi tekneleri kalkar, kalabalık bir şehirdir.

                 Liman meydanında baktım bir zenci bir teneke kutunun üzerine çıkmış ve hiç kıpırdamadan duruyor. Etrafında 7-8 kişi gülerek bakıyorlar ama zenci hiç reaksiyon vermiyor. Uzaktan biraz izledim ve baktım adamın önünde yerde bir tabak var ve içinde bozuk paralar var.

                 Duran adamın yanına gittim ve ''merhaba' dedim, bana bakmadı bile, sessiz kaldı. Sonra Polis hüviyetimi çıkarıp gözününe yaklaştırdım. Hüviyet bir defter gibidir, dışında Amerikan kartalı pirinç olarak bulunur, içinde ise resim ve yetkileri yazar. Hüviyeti görünce kendine geldi ve başladı konuşmaya. Biraz terbiyesiz şekilde ''görmüyormusun yerdeki tabağı, dileniyorum işte'' gibi konuşunca bu sefer bende ''o zaman para kazandığına göre gel gidelim Maliyeye ne kadar vergi vereceğini tespit etsinler'' dedim. Zenci bu sefer dahada heyecanlandı. Tabakta 1 dolar 65 cent vardı, herhalde işe yeni başlamıştı. Sonra birlikte gittik ve birazda yalvarınca bıraktım gitti. 

                 Hayatımda ilk duran adama bu şekilde ratlamıştım.

                Duran adam halka mani olmuyorsa, duruş şekli ahlaka uygunsa ve para toplayarak haksız kazanç temin etmiyorsa yapılacak hiçbir şey yok. Her insan istediği yerde durabilir. Etrafına kalabalık toplayarak yürüyüşe mani olursa veya trafiğe mani olursada suç değil ama kuralları ihlal etmiş olur ve disiplin cezası ile tecziye edilir. Bu tabii Amerika Birleşik Devletlerinde.

                Diğer yandan bence hükumet bu süreci yanlış yönetti, çok daha yumuşak bu iş halledilebilir ve en ufak bir etki olmayabilirdi. Türkiye'nin dünyadaki imajı çok daha iyi perçinlenebilirdi ama maalesef olmadı, yapılamadı.  Bunu yapmak çok kolayken en zoru tercih edildi ve bilhassa Avrupa Birliği ve onun başında bulunan Almanya ile ilişkilerimiz sallandı ve sallanıyor.

                Hiç gerek yoktu...


İzlenme: 832
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR