DÜNYA FUTBOL ŞAMPİYONASI

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar bu yıl yani 2018 Haziran 14.cü günü Rusya'nın Moskova şehrinde Dünya Kupası ilk maçı Rusya ile Suudi Arabistan arasında başlayacak.

Fikstüre bakıyorum birkaç Afrika takımı da var. FIFA'nın akıl dışı icat ettiği sistemle bir şekilde katılmışlar şampiyonaya.

Antrenman takımları.

Bunlar o kadar masraf ederler, gelirler ve sonunu beklemeden elenir dönerler.

Bu sene bir sürpriz olmazsa muhtemelen Almanlar 5.ci defa Dünya Şampiyonluğunu kutlayabilirler. Brezilya ve Arjantin bu sene oldukça zayıf, İtalya katılamıyor, Fransa'da eskisi gibi değil. Bir tek Almanya yine herzaman olduğu gibi çok iyi hazırlanıyor.

80 Milyonluk Türkiye'nin elemelerde elendiği şampiyonaya Almanya'nın kadrosunda kendi yetiştirdiği 3 Türk asıllı futbolcu olacak. Bunlar Mesut Özil, İlkay Gündoğan ve Emre Can.

4.cü Türk asıllı futbolcuyu Antrenör kadroya alır mı, bilemiyorum ama imkansız değil.

Türkiye Futbol Federasyonu ve Spor Bakanlığı 2,5 Milyon Türk arasından, yukarda saydığım 3 kişi haricinde,  bugün sadece Alman Federal 1.ci liginde tam 11 tane Türk asıllı futbolcu oynadığını acaba biliyormu?  Eğer biliyorsa 80 Milyonluk Türkiye'nin Dünya Kupası elemelerinde başarılı olamayıp elendiğinin nedenini hiç düşünmüş müdür?

Bence düşünse bile nedenini anlamamıştır. Anlasaydı hiç şüphesiz düzeltirdi.

Türkiye'de televizyonlara, gazetelere bakıyorsunuz mangalda kül bırakmıyor yorumcular. Bilmeyen biriside kendilerini sanki futbolun mucitleri sanır. 

Türk gençliği ve Türk seyircisi maalesef çok sevdiği futbolda arkası gelen zaferler kazanamıyor. Kapıkuleden dışarı başını çıkaramıyor.

Şimdi bu duruma çok üzülen Federasyon ve Bakanlık çare buldu ve yabancı sporcu oynatmayı serbest bıraktı. Birçok Türk takımı 11 oyuncudan 9-10 tanesi yabancı ile oynuyor.

Aynı Basketbol gibi. Biraz başarılı olunca seviniyoruz.  Ucuza ne bulurlarsak alıyoruz gibi...

Ama eskiden hiç sevinemiyorduk...

Bu yabancı oynatmayı Milli takımda yapamıyoruz onun içinde Dünya Kupasına katılamıyoruz gelene boyun eğiyoruz, İzlanda’ya bile.

Maalesef futbolcu yetiştirmek yerine herşeyden önce çok iyi lisan bilen, batı medeniyetini iyi takip edebilen Antrenör yetiştirilmediği için bundan sonrada kesinlikle başarılı olunamayacaktır.

Türkiye'nin Mesut Özil, İlkay Gündoğan ve Emre Can ve benzerlerini yetiştiren antrenörler gibi bilgili, yüksek eğitimli antrenörlere ihtiyacı var.

Sorun asla futbolcuda değildir, olsaydı Almanya'da bu kadar Türk asıllı futbolcu yetişmezdi, sorun tamamen ve eksiksiz başta altyapı Türk antrenörlerin büyük bilgi eksikliğidir.

Antrenörler doğru ve iyi yetiştirilmediği sürece eldeki mal bu kadardır...  


İzlenme: 670
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR