Dost Acı Söyler

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar Türkçemizde ''Dost acı söyler'' diye önemli bir deyim vardır. Yani dost yalakalık yapmaz, doğruları söyler, bu doğrular acıtsa bile. Benimde bu sütunlarda yaptığım hiç eksiksiz budur.

Herzaman yazdım ve yazıyorum, bu Muhalefetin iktidara karşı şansı sıfırdır. Eğer Muhalefet partisinden olup bugüne kadar bu söylediklerime inanmayanlar varsa onlara sözüm yok, onlar her seçimden sonra kazanamadık ama oy adedidimiz arttı diyeceklerdir, aynı Deniz Baykal gibi. Her seçimin 4-5 yılıda birlikte götürdüğünü unutmayalım.

Muhalefet partileri henüz AKP'nin ileri düzeyde yaptığı tüm icraatı anlamış değiller ve kendi çaplarında mücadele vermeye çalışıyorlar. Aslında bunada saygı duymak lazım ama sadece saygı seçim kazanmak için yetmiyor. Herzaman yazmaya çalıştım yanlız Türkiye değil genelde tüm dünya insanlarının çoğunluğu lidere oy verirler. Lider konuşmasını bilir, tesirli, zeki ve gösterişli ise genelde seçim kazanmaya adaydır.

İktidar olmak isteyen bir siyasi partinin kafasına göre kendi içinden değil, rakiplerine göre yöneticileri olması gerekir. Rakip iyi ise ve seçim kazanmış ise, sizin daha iyi yöneticiler bulmanız gerekir. Batı medeniyetinde bu yüzden seçim kaybeden kadro tamamen değişir, kesinlikle kalmaz.  Seçim kazanmak isteyen siyasi partinin herşeyden önce çok etkileyici, gösterişli, konuşmasını bilen, dominant bir lidere ihtiyacı var. Bunun dışında yine aynı liderin yanına ülkenin saygın, tanınmış, konuşmasını bilen bazı beyinlerle takviyesi bütünlüğü sağlar. Siyasi parti ülkenin siyasi partisidir, Fenerbahçe, Galatasaray veya Beşiktaş gibi değildir.

Bugün ülkede AKP ne CHP, ne de MHP'yi kendine rakip olarak görmüyor, en az iki sınıf küçük olduklarına inanıyor, seçim neticeleride bu düşünceyi tamamen doğruluyor.

O zaman Muhalefet partileri ne yapması lazım siz bir vatandaş olarak düşünün. Her seçime girip kaybetmesi mi doğrudur, yoksa büyük bir değişime giderek ve modern zamana uyarak yenilenmesi mi?

Ben tamamen baştan aşağıya yenilenmesinin doğru olacağını anlatmaya çalışıyorum, hem de yarın değil dün.  


İzlenme: 955
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR