DONALD TRUMP

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar daha evvelde burada birkaç defa yazmıştım Amerika'da bizim bildiğimiz ve okuduğumuz gibi diktatörlük yok. Seçilen Amerikan Başkanı tek başına hiçbir karar veremez. Amerika bugün 320 Milyonluk bir ülkedir ve tek bir kişinin emirleri ile yönetilemez. Birçok büyük kurum vardır diğer yandan bu kurumlar kadar güçlü büyük topluluklar vardır. Onların başındakilerin onayları alınmadan hiçbir şey yapılamaz.

Seçimlerde bir Başkan adayı elbette birçok şey söyler çünkü Amerika'da esasında Cumhuriyetçiler ve Demokratlar olmak üzere 2 adet büyük siyasi parti var. Halk partizan değildir, kimi iyi görürse ona oy verir. 8 yıldır her iki seçimde de halkın çoğunluğu Demokratlar ve Başkan Obama’ya oy verdi şimdi ise aynı halk Cumhuriyetçilerin adayı Trump’u seçti. Bakarsınız bir daha ki seçime halk yine demokratların adayını seçer. Yani körü körüne bir siyasi parti taraftarı yoktur ve son yıllarda olmamıştır.

Kim iyi ise onu seçerler.

Buna medeniyet der çağdaş dünya.

 

Diyeceksiniz ki Amerikan Başkanı yanlış yapamaz mı? Elbette yapar ama tek başına değil bazı büyük kurumlarla birlikte verdiği kararlar yanlış olabilir. Dünyada hiç kimse tek başına bütün dünyayı, hatta 320 Milyonluk bir ülkeyi yönetemez. Bugün küçücük bir spor kulübü bile Yönetim Kurulu ile birlikte yönetiliyor.

Donald Trump seçim konuşmalarında kimseye danışmak zorunda değildir, istediğini söyleyebilir ama yapar mı o başka iştir.

Trump ''Amerika’yı yine zenginleştireceğim'' dedi ve seçimi kazanınca Dolar fırladı. Çünkü dünya çok iyi biliyor ki Amerika dolarları dünyadan toplayıp Amerika’ya getirecek bunun içinde elinden ne gelirse yapacak hatta faizi bile arttırabilir. Bu da doların fırlamasına sebep oldu. Türkiye dolara diğer birçok ülke gibi bağımlı çünkü dünyada en çok basılı para Amerikan dolarıdır. Tüm Petrol ihtiyacını sadece Dolar ile alabilirsiniz. TL ile size sadece buradaki benzinci benzin verir, hiçbir yerden ithal edemezsiniz.  Silah ve askeri malzemelerde aynı...

Meksika ve Türkiye gibi ülkelerin ithalatı ihracatından çok fazla onun içinde bu ülkelere en çok tesir edeceği belli.

Türkiye'nin acilen tasarrufa gitmesi lazım en önemli yapılacak şey bu. Faizleri düşürmekle hiçbir şey kazanamaz tam tersine büyük kayıp olur.

Yunanistan gibi kiralık dahi olsa tüm yöneticilerin Mercedes arabalara değil Türkiye'de yapılan arabalara binmeleri gerekir.  Lüzumsuz yere harcanan büyük paraları durdurmak gerekir aksi halde büyük sıkıntılara girebiliriz.

Korkulu rüya görmektense uyanık yatmak daha doğru olacaktır.   


İzlenme: 1063
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR