Doktorlar

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar doktorlarla ilgili öyle şeyler duyuyoruzki inanması gerçekten güç. Bazıları hakkında soruşturma açılmış! Bu da çok ilginç.

                Şöyle düşünüyorum, New York'ta veya Londra, Moskova, Frankfurt neresi olursa bir hastanenin ilersinde sokakta kavga var veya trafik kazası olmuş, yaralananlar var. Hastanedeki doktor gelmeyecekmi? Yani hastaneyi terketmek için Başhekimi bulup izin mi alacak? Tam tersine hemen gelmezlerse işte o zaman soruşturma açılabilir.

 

                Doktorun en önemli görevi, hatta onur ve haysiyeti hastaya faydalı olabilmektir. Bu hastaların önceliğini kendisi mesleğine göre tayin eder. Önemli olmayan bir hastayı bekletir ama önemli olana hemen müdahale eder, buna doktor karar verir.

 

                Dünyanın her yerinde böyledir.

 

                Tüm dünyada doktorların ettiği Hipokratın yemini çok daha detaylı ve herkesin anlayamayacağı dildendi, sonra değiştirip kısalttılar. Aşağıda en son hali:

 

Yemin:

"Tıp fakültesinden aldığım bu diplomanın bana kazandırdığı hak ve yetkileri kötüye kullanmayacağıma, hayatımı insanlık hizmetlerine adayacağıma, insan hayatına mutlak surette saygı göstereceğime ve bilgilerimi insanlık aleyhine kullanmayacağıma, mesleğim dolayısıyla öğrendiğim sırları saklayacağıma, hocalarıma ve meslektaşlarıma saygı göstereceğime din, milliyet, cinsiyet, ırk ve parti farklarının görevimle vicdanım arasına girmesine izin vermeyeceğime, mesleğimi dürüstlükle ve onurla yapacağıma namusum ve şerefim üzerine yemin ederim."


İzlenme: 1441
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR