DIŞ POLİTİKA

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar yanlış dış politika bakın 4 yıldır Türkiye’yi ne duruma soktu.  Şimdi birde Türkmenler çıktı. Türkiye sanki bütün dünyadaki Türklerin sahibi oldu...

Geçenlerde bir Kazak avukat arkadaşım Kazakistan'dan yazarak "siz neden Türklerin sahibi rolü oynuyorsunuz, siz Türkiye Türklerisiniz, biz Kazak Türkleriyiz, Azeriler Azeri Türkleridir, siz kendinizi ne sanıyorsunuz anlamış değiliz" diyordu.

Şimdi gelelim Rus uçağına, angajman kuralları varmış onun için düşürmüşüz.  Pekiyi de adamın evine hırsız girmiş, adamda çekip vurmuş ama o zaman angajman kuralı yok vuranı içeri atmışlar.  Bu nasıl oluyor?

Rusya ile dostuz, büyük bir ticari hacim var milyarlarca euro. Karşılıklı olarak vizeler kaldırıldı. Türkler hem inşaatta, hem biracılıkta Rusya'dan milyarlar kazanıyor, turizm öyle. Öğrenciler var.  Onlar bize doğalgaz satıyorlar, reaktör yapacaklar., gelir temin ediyorlar. Bu düşürülen uçak Suriye tarafından değil de Karadenizde olsaydı düşürülür müydü? Dost bir ülke uçağını neden düşürüyoruz? 

Cevap hazır: Sırf Suriye dolayısı ile.

Efendim Rusya Suriye'de Türkmenleri vuruyormuş vay anasını sayın seyirciler.,. Almanya'da Türkler var Almanlar Türklere birşey yapıp öldürse ne yapacaksınız Almanya’yı mı vuracaksınız? Bırakın bu aldatmacaları...

İş dedikoduya gidiyor, orda bu varmış, burda o yokmuş...

Sınırlarımız zaten heryerde yolgeçen hanı buna rağmen dost bir ülkenin uçağını düşürmek bize ne kazandırır? Kaybettiğimiz bir onur, namus gibi şeyler mi var da kazanacağız?  Kaş'ta ilçenin hemen üzerinden, taş atsam ulaşırdım, mesafesinde uçan iki Yunan uçağı gördük, herkes gördü neden düşürmedik?

2 küsur milyon insanı sırf Esed'e kızdığımız için alıp Türkiye'de sokaklarda dilendirip sonra  Rus uçağını angajman diye düşürmek ne derece doğru bir dış politikadır?

Herşeyden önce yabancı bir ülkenin nasıl ve ne ile yönetildiği ile meşgul olmanın manası nedir? Bizi Suriye neden bu derece ilgilendiriyor, ticaretimizi yapıyoruz daha ne istiyoruz? Diktatörmüş veya değilmiş başka ülkelerin iç işleri bizi nerden ilgilendiriyor?

Irak'ta savaş varken hiç ilgilenmedik, muhacirde kabul etmedik, uçakta düşürmedik o zaman bu Suriye gıcığı neden?

Şuraya bakın Libya rezil olmuş durumda iki tane hükumet var, Irak dağılmış berbat durumda, Afganistan zaten var mı, yok mu belli değil, şimdi birde Suriye aynı duruma düşsün diye mi uğraşıp hududu geçen dost bir ülke uçağını düşürüyoruz? Suriye Libya, Irak veya  Afganistan gibi başsız kalınca bize daha çok faydası mı olacak, elimize ne geçecek?

Rusları da düşman ettik, belki vizeler yeniden konacak, şimdiden doğalgaz vermezlerse nasıl elektrik santrallerini çalıştırırız veya ısınırız diye düşünüyoruz.

Ne gerek vardı bunlara, değer mi?  Bu dış politika doğru ise, ben de herhalde Fransızım...


İzlenme: 1260
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR