Diplomasi

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar Türkiye belkide Cumhuriyet tarihinin en zor diplomatik kararlarını verecek. Irak ve Suriye yanıyor, müttefikler devamlı bombalıyorlar ama kara kuvvetleri olmadan ele geçirilen birşey yok, sadece imha var.  Müttefik hava kuvvetleri belirli hedefleri bombalıyor ve sivilleri öldürmekten mümkün olduğu kadar kaçıyor. Ama bu nereye kadar?

Hatorlarsak İsrail'de Filistin'de birçok sivili öldürmüştü başka türlü havadan imkansız.

Diğer yandan Türk çocuklarının başka bir ülkeye geçmesi ve oradaki insanları öldürmesi veya ölmesini ben de herkes gibi istemem. Türk askeri Türk sınırlarını korumak için var başkalarının evini bombalamak için değil.

Bugün Avrupa'da, bilhassa Almanya'da ''ben adam öldürmem ne ceza verirseniz verin'' diyen çok ama tahmininizden çok insan var. Zaten orduları profesyonel yapmalarının sebeplerinin altında bu yatıyor.

 

Bir tampon bölge belki uygun olabilir ancak karşı taraf bunu kabul etmeyince yine adamların ülkesine zorla girmiş olacağız.

Aslında en güzel, en insanca olanı oturup konuşmak ve el sıkışarak ayrılmak ve sorunları akıl ile çözmek ama maalesef 2000 yıldır bu dünyada barış sözü var ama kendisi yok.

Diğer taraftan Güneydoğu Anadolu'da bazı İl ve İlçelerde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş. Bu seferde halk kendi aralarında dövüşüyor. Bununla nereye ulaşılacak bilemiyorum ama zaten Ortadoğuyu bölen hep bu içerdeki kavgalardır. Bu kavgalar yüzünden devlet kuramamış çok topluluklar olmuştur dünya tarihinde.

Birlik ve beraberlikten kuvvet doğacağını hep unuturuz nedense.

Türkiye Cumhuriyet tarihinin en zor dönemeçlerinden birinde, belki de en önemlisinde. Ortadoğu belkide Saddamın varlığını arıyor, onun zamanında bu gibi şeyler olmuyordu, herkes hayatından memnundu ama şimdi hertaraf karıştı.  O zaman Iraka girerek tüm düzeni bozan Amerika'nın bu işi toparlaması lazım. Ama nasıl?

Bence Amerika'da çıkmazda. Hem askerlerimi karadan göndermem diyor, hem de havadan bombalıyor ama netice yok.

Silah sanayii Amerikada yine çalışmaya başladı, paralar kazanılıyor dolar yükseliyor, kıymetleniyor.

Hayırlısı olur inşallah...


İzlenme: 930
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR