DİN

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar öyle bir adam tanıyorum ki belki değil mutlaka herkesten önce cennete gidecek biri varsa o dur. Kendisi müslüman değil ama hiçbir yerde sadece müslümanlar cennete gidecek diğer herkes cehenneme gidecek diye bir kural yok.

 

Bu adam hristiyan ama bana göre dini ne olduğu değil insan olması önemli çünkü Tanrı onu bu dünyaya belli bir süre için ama insan olarak gönderdi.

 

Orman kenarında oturuyor bu Alman adam ve gece evinde bazı yiyecekleri topluyor gece yarısı ormana çıkıyor. Gözlerinize inanamazsınız, insandan can havli ile kaçan hayvanlar geliyor ve bu adamın elinden yiyorlar.

Çok uzaktan ağaç tepesinde avcı kamarasından dürbünle bile görseniz tüyleriniz diken diken olur.

 

Yine bu adamın cebinde 1,--Euro olsa ihtiyacı olduğuna inandığı birisini görse belki kendi aç oturup cebindeki son parayı ona verir.

 

Benim gençliğimde İstanbul'da İnönü stadında Galatasarayın maçına amigo mecazi manada ''karınca ezmez Şevki'' gelirdi. Galatasaray üniforması ile ve göğsünde küçük bir vazo içinde çiçeklerle. Taraftarı coştururdu.

 

Bu Alman karınca ezmezin de sanki büyükbabası gibi.

 

İnanılacak gibi değil ama hayvanlar, hemde yırtıcı olanlar dahi bu adama yaklaşımlarını görseniz gözlerinize inanamazsınız. Sakın sokak serserisi demeyin bu adam Almanya'nın en esaslı Üniversitelerinden birini bitirmiş İnşaat Yüksek Mühendisi. Yaşlanmış artık mesleğini yapmıyor, emekli maaşı kendisini ve ailesini çok rahat geçindiriyor.

Bahçesinde bir Alman Kurt Köpeği var abartmıyorum bana kalırsa birçok insandan daha fazla laf dinliyor.

 

Düşünüyorum adamın hertarafı iyilik, sanki herşeye iyilik etmek için yaradılmış. Eğer bu adam cennete gitmezse hiçkimse gidemez diye düşünüyorum.

 

Yoksa oruç tutmakla, kurban kesmekle cennete gidilseydi zaten cennette ucuz olurdu. Cennete gitmenin önemli bir bedeli olmalı ve o bedel Allah'ın yarattığı herşeye yardım etmek, öldürmek değil, yaşatmaktır.

 

İşte bu adam bunu yapıyor. Ormana girerken bir dalı bile koparmıyor. Sanki ağaçlar kendi çocukları gibi. 

 

Alman'ın ormanda vahşi hayvanlarla konuşmasını görüp duysanız inanın bir süre kendinize gelemezsiniz, olacak gibi değil ama sevginin yüceliği Allah'ın sevgi ile yarattığı herşeyi etkiliyor.

Öyle hayvanlar geliyor ki, normalde Almanı oracıkta parça parça ederler, kanını içerler ama hepsi saygı ile bakıyor, her hareketinden etkileniyorlar, yavrularını da getirip alıştırıyorlar. Onlarda sevgi veriyor uzaktan görüyorsunuz.

Evet sahtekarlık, yalan yok çünkü karşısındaki hayvan ruhen irtibat kuruyor adamla ve hertürlü sahtekarlığı anlayacak durumda.

 

Bu durumu kendi gözlerimle gördükten sonra bu işin camiye gitmekle, namaz kılmakla, oruç tutmakla, kurban kesmekle değil Allah'ın yarattıklarına iyilik etmekle, onları gerçekten sevmekle olacağına inandım.

Bu durum sanki insanlığa canlı bir ders gibi idi.

 

Kendisine kısa bir soru sordum, ''siz hristiyansınız ama dininiz için ne yaparsınız?''  Verdiği cevap çok ilginçti.

''Ben senede birkaç defa sizin kelimeniz ile hacı olurum, yani anne, baba ve ailemin mezarlarına gider onlara dua eder Hacı olurum, bunu kimseye göstermem, dinin reklamı olmaz sordunuz söyledim, Allah ile benim aramdadır''.

 

Geçenlerde burda yazdığım otoyol'da arabanın çarptığı köpeği helikopterin gelip alıp hastaneye götürdüğünü de hatırlayınca daha 40 fırın değil 140 fırın ekmek yememiz gerektiği tartışmasız.


İzlenme: 601
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR