DİKTATÖRLÜK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar ne laf değil mi, ''Diktatörlük'' ama öyle demeyin bugün 21.ci asırda, teknoloji devrinde hemen hemen tüm Müslüman ülkeler Diktatörlükle yönetiliyor.
Buna esas sebep cehalet ve dolayısı ile sorgulamayı öğrenmemiş olmaları.

Osmanlı İmparatorluğuna bakınız 700 yıl devamlı tek adam ve kesin diktatörlük. Padişah ne derse o...

Hatta bir de Osmanlı'nın atasözü var: ''Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir'' bunu merhum Ziya Paşa söylemiş.
Bunun tam Türkçesi ise: ''Nasihat ile uslanmayanı azarlamalı, azarlama ile uslanmayanın hakkı ise dayaktır'' manasındadır.

Yani o zamanlar şimdiki gibi kıvırmak yok, haklı bile olsan büyüklere (tesadüfen senden önce doğmuş olanlara)  cevap vermek bile yok, ya yapacaksın, ya yapacaksın. 

Sorgulamak kesinlikle yasak...

Şimdiki hürriyet eskiden hiçbir zamanda yoktu, eski dedi isem son 70-75seneden bahsediyorum ondan evvel ise adı bile yoktu.

Osmanlı İmparatorluğu düzeni kurmak için insanların yaşını kullanmış. Daha evvelde yazmıştım ''ağabey-abla'' kelimeleri dünyada kaç lisanda var? 
 Osmanlı ise düzeni kurarken yaşı ve şekilciliği ön plana çıkarmış ve sınıflandırmış. Kendinden evvel doğmuş olanların ellerini öpmek, onlara saygı göstermek, azarlandığın zaman susmak, gördükleri yerde ayağa kalkarak kendine göre şekilci saygı göstermek gibi..

Bugünlere bakacak olursanız diktatörlük iyi midir, yoksa kötü müdür?

Bana sorarsanız toplumlara göre değişir, hem iyidir, hem kötüdür. Haddini bilen, kendini kontrol edebilen, kendine yapılmasını istemeyen şeyleri başkalarına yapmayan toplumlar için Diktatörlük hiç iyi olmayıp hürriyet ve demokrasi tek ve en iyi rejimdir. Amma cahil kalmış egoistler için ise diktatörlük faydalıdır çünkü onlar hürriyetten anlamayacaklar, sorgulamayıp kendilerini çağdaşlaştıramayacaklar ve kendi hürriyetleri için başkalarının hürriyetlerini kısıtlayacaklardır.

Bunların büyük kısmı da kendilerine güvenleri olmayan eğitimsiz veya ''tahsilin cehaleti aldığı fakat eşekliğin baki kaldığı'' topluluklardır.

Dünyaya bir göz attığınız takdirde, bilhassa dünyayı çok gezen ve çeşitli lisan konuşabilen bir insan iseniz durumu çok açık ve net görmemeniz mümkün  değil. 

Bugün tüm Müslüman Ülkeler Diktatörlük ile yönetilmektedir. Bu ülkelerde maalesef sadece eğitim seviyesi değil, kalitesi de inanılmaz derecede düşüktür.
Diktatörlük olmasının esas sebebi de bu...

Benim şahsi tecrübeme göre demokrasiyi içine sindirmek ve hakkı ile tatbik etmek isteyen ülkeler herşeyden önce kız çocuklarının en azından 4 yıllık  kalitesi yükseltilmiş Üniversite tahsillerini tamamlayıp saygın birey olmalarını sağlamaları gerekir. O zaman ne erkekler tarafından darp edilecekler, ne de ezilebileceklerdir.
Eğitimli bir kadının da eğitimli çocukları olacaktır...

Bu da en kısa yoldan demokrasi ve hürriyeti en öne çıkaracaktır.


İzlenme: 215
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

MUĞLA - HAVA DURUMU

MUGLA

ÇOK OKUNANLAR


  • EN NEŞELİ SOKAK

    23 Nisan kutlamalarının Marmaris’teki belki de Türkiye’deki en renkli adreslerinden biri