DEVLET VE TRAFİK

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar son yıllarda devlet Türkiye halkından hem Cumhuriyet tarihimizin, hem de Osmanlı tarihinin en büyük vergilerini alıyor. Vergi alınmayan nerede ise hiçbir şey yok.  Sayın Cumhurbaşkanı 18.000 klm duble yol yaptık, şu kadar havaalanı, şu kadar hastane, şu kadar Üniversite yaptık derken benim görüşüme göre çok az bu alınan vergilere göre.

Dünyanın en pahalı Petrolü bizde, sigara, içkiyi artık insanlar evlerinde kendi yapmaya başladı.  78 Milyon insanı düşünürseniz bunların ödedikleri bu vergilerle bir Türkiye daha kurulması lazım.

Birde nerede isterseniz şehir içi trafiğe bakıyorsunuz, tam bir rezalet. İsteyen istediği yere park etmiş yolu daraltmış, kuyruklar oluşuyor. Kimsenin umurunda bile değil. Bazı İl ve İlçelerde Belediyeler kaldırımlara demir babalar dikmiş arabalar park etmesin diye ama yinede yanına park ediyorlar hatta 2.ci sıra bile oluşuyor.  Bakınca bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu dememek elde değil.

İstanbul trafiği hepten batık. Devlet istese bir gün bile sürmez düzeltmesi ama 18.000 kilometre duble yolu daha önemli görüyor.

Devlet ya kendi, ya da Belediyelere kafi sayıda otopark yaptırması lazım. Boş arsaları kullanması ve yollara hiçbir arabayı park ettirmemesi lazım. Ancak bu şekilde trafik akar. Yoksa bu durumda birgün trafik hepten tıkanacak ve dünyaya rezil olacağız.  Örneğin Marmaris'te Belediye nasıl sahilyolunu istimlak ederek veya etmeyerek açtı ise bal gibi parkyerleri de bulup açabilir.

Türk halkının otomobille istediği yerin kapısına kadar gidilmeyeceğini öğrenmesi lazım.

Türkiye'nin tüm İl ve İlçelerine bakın, hemen hemen tüm ana arterlerde yollarda, para ile veya parasız arabalar park etmiş. Onun yanına 2 dakika diyerek ikinci arabada park ediyor. İnanmıyorsanız Marmaris'te Teknosa önünden geçin ve görün. Yanlız orası değil her ana arterde arabalar sokağa park ediyor. Dolu ve yer yoksa 2.ci sırayı yapıyor. Bu da büyük ölçüde trafik tıkanıklığına sebep oluyor yolları daraltıyor.

Bu derde Belediyelerin veya İl ve İlçe Trafiğinin çare bulması beklenemez, çare yukardan yani devletten gelecek başka türlü daha bir 18.000 kilometre duble yol daha yaparız ama şehir içine giren zor çıkar.

Elbette duble yol önemli ama hiçbir zaman şehir içi trafiğinin bu durumundan daha önemli olamaz.    

 


İzlenme: 735
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR