DEVLET HASTANELERİ VE OKUYUCULAR‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar geçen gün artist Tuba Ünsal ile ilgili ulusal basındaki Devlet Hastaneleri ve bilhassa Acil Servisleri ile ilgili yazı yazmıştım.  Hayretler içinde kaldım, hem Muğla'dan, hemde Marmaris'ten 10'un üstünde mail geldi.

 

                Okuyucular kabahati hastanelerde değilde daha çok yerel gazetelerde buluyor. Yazacağınıza gidin resmini çekin yayınlayın, yayınlayınki Kaymakam ve Vali hatta Miletvekilleri durumu görsün diyorlar.

 

                 Sevgili okuyucular bizlerin muhabir olmadığını unutuyor, bu işler muhabirlerin yapacağı işler. Sizlere yerden göğe kadar hak veriyorum, bu köşede yılda bir defa yazmakla elbette olmaz. Muhabirler gidecek resim çekecek, hatta reportaj yapacak ve yayınlanacak. O zaman mutlaka bazı otoriteler harekete geçecektir.  Ama bizde daha çok kim kimi öldürmüş veya yaralamış hep cinayetlerle uğraşıyoruz.

 

                Gazetelere ve haberlere bir bakın.  Bilhassa yerel basın bulundukları yerlerde yanlışları, yolsuzlukları duyurmakla yükümlü iken bunu maalesef yapmıyorlar.  Haber diye aradıkları hep cinayetler veya ağır yaralamalar genelde toplumu fazla ilgilendirmeyen konular.

               

                Çağdaş medeniyetlerde bundan dolayı yerel basın çok önemlidir ve herkes sabah kahvaltısında yerel basını okumak ister. Üniversite öğrencileri sabah çok erken kalkarak bisiklet veya motosikletlerle yerel gazete dağıtırlar, aynı zamanda cep harçlıklarını ana veya babalarına yük olmadan kazanmayı öğrenirler.  Halk yörede olanlarla ilgilidir. Biz ise daha çok Ankara ve İstanbul'da olanlarla ilgileniyoruz.

                 Bundan dolayıda yılda belki bir defa bir kul çıkacakta yanlışlıkların resmini çekip basına verecek ve yayınlanacak...

 

                Sorunları açığa çıkarmayınca çare bulunmaz. Eskiler ''ağlamayan çocuğa meme verilmez'' derlerdi. Hastanelerin bu durumunu acaba Valiler veya Kaymakamlar görmüş müdür? Ben çok şüpheliyim.

                Ama görseler ne yapacaklar?

 

Daha evvelde yazmış olduğum gibi bu çok önemli sorun ancak hastanelere tecrübeli ve eğitimli yönetici/idareci atayarak çözülebilir. Doktorlarda kendi işlerini, eğitim aldıkları mesleklerini icra ederler, hem kendileri, hemde hastaları memnun ve mutlu olur.

 

                Bütün buna rağmen yerel basının bu gibi şeylerin üzerine gitmesinde elbette büyük fayda var.  Aksi halde Türk halkına ''okuma özürlü'' demeye pek hakkımız yok.


İzlenme: 1372
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR