DEVLET HASTANE PERSONELİ

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar ben olsam bütün devlet hastanelerinin görünen her yerine birer hemşire portresi asardım ama işaret parmağını ağzına koymuş "sus" der gibi değil, sadece gülümseyen bir surat.

Türkiye'de ki Devlet Hastanelerinin en büyük eksiği hasta ve hasta yakınları ile gülümseyerek, dostça bir konuşma şeklidir.  Devlet hastanelerinde doktor veya hemşire olunca "küçük dağları ben yarattım" kafası ile herkese yukardan bakmak çok yanlıştır.

Hastayı cahil görmek ve onunla "sen" kelimesi ile konuşmak bunu kullananın aile terbiyesinin kıtlığını açıkça gösteriyor.  O zaman hiç düşünmeden "tahsil cehaleti alır, eşşeklik baki kalır" demekte herkesin hakkıdır.

Eğer bir hastanede doktorlar ve hemşireler oraya yardım istemek için gelmiş hasta veya hasta yakınlarına güleryüz ve tatlı dille muamele göstermezlerse ilerde sorunlar artacaktır. Eskiden koyun gibi gelip, azar işitip dönen nesil artık bitiyor.

Bunu sanıyorum bütün Türkiye yakından izliyor.

Burda her fırsatta yazdım, Avrupa tüm devlet ve askeri hastanelerde hastane yönetimini işletmeci bir Genel Müdüre vermiş. Doktorlar ve hemşireler kendi işlerini yapıyorlar, hiçbir şekilde işletmeye karışmıyorlar  ve tüm hastalar ve hasta yakınları mutlu. Bu durumda sıra nasıl olacak, bir doktor günde kaç hastaya bakacak, temizliğinden tutun bozulan ampulün değişmesine kadar Genel Müdür ve ekibinin görevi. Doktor ve hemşireler sadece işlerini yapıyorlar başka hiçbir şeyle ilgilenmiyorlar. Hastane hakkında bütün şikayetler Genel Müdüre yapılıyor. Şikayetler fazlalaşıncada Genel Müdürün maaşına zam, işine son veriliyor.

İşin doğrusuda bu.  Tıp okumuş birisi her işi yapar diye bir şey yoktur.


İzlenme: 1257
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR