Dershaneler

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar burada bu konu ile ilgili iki defa yazmış kendi şahsi düşüncelerimi paylaşmıştım. Dersaneler merhum Özal'ın beynini yıkayan bazı danışmanlarının istekleri ile uyduruldu, devletin parası olmadığı için bir şekilde iş bulamayan öğretmenlere iş bulunması için düşünülmüş bir olay. Ancak iyi organize edilmediği için ülkenin hertarafına yayılamamış ve tüm ülkeye hizmet veremeyen kuruluşlar.

 Bunları da bir tarafa koyun, çocukların bütün gününü, haftasonunu ve boş zamanlarına ders yükleyen kurumlar. Öğrenciler sanki dünyanın liderleri olacakmış gibi sabahtan akşama kadar boş vakitleri olmadan derse gömüldükleri yerler.

 

Dersaneler açılalı epey zaman oldu ne değişti? Türkiye'yi Avrupa Birliğine mi aldılar? Sabah okula, akşam dersaneye giden öğrenciler daha evvelki yıllarda dersaneler olmadığı zamanki öğrencilerden farkları nedir?

Yani dersaneler hiçbir şey değiştirmedi...

Eğitim denildiği zaman öğretim ile birlikte olur yani Osmanlıdan kalan deyimi ile "yontulma" işe dahildir yani disiplin. Disiplin ve prensipleri olmayan diplomalıların ne çalıştıkları kurumlara, ne de ülkelerine hiç faydaları olmaz. Tam tersine işleri çorba gibi yaparlar ve bunu Türkiye çok iyi görüyor, yaşıyor ve anlıyor olmalı.

Yine Osmanlı'dan günümüze kadar gelen çok önemli ve doğru bir deyim var, "Tahsil cehaleti alır, eşeklik baki kalır" derler.

Eğitim-öğretim dendiği zaman en önemli 1.numaralı faktör disiplin ve prensipleri öğrenmektir diğer herşey zamanımızda google'da istemediğiniz kadar var.  Disiplin ve prensipleri öğrenmiş ve uygalamaya yatkın insan heryerde başarılıdır. Bugün Avrupa'nın en başarılı ülkelerine baktığınızda hemen hemen heryerde bu tip insanlara rastlarsınız.

O zaman eğitim/öğretim dendiğinde Türkiye disiplin ve prensipleri öne çıkarması lazım, dersaneleri değil.  Bunun içinde herşeyden evvel öğretmenlerimizin buna göre eğitilmesi lazım.

Herşeyi Adaletten beklemek yerine insanların kısa ve uzun vadeli bazı prensiplere ve disipline alışmaları için küçük yaşta yontulmaları gerekir bu da dersaneler ile değil okullar ve modern eğitilmiş öğretmenlerle olur.

 

İktidar partisi bazı reaksiyonlardan çekinerek ve önümüzdeki seçimleri de düşünerek dersaneler konusunda başka formül arayabilir, ancak ne olursa olsun Türkiye'nin veya herhangi bir ülkenin ilerlemesi ve başarısı için mutlaka disiplin ve prensipli insanlara ihtiyaç vardır.


İzlenme: 959
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR