DERSHANELER‏

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar geçende Milli Eğitim Bakanı Dershanelerin kapanacağını ve Özel Okul olacağını söylemişti. Aslında bunu çok evvel Başbakan da söyledi.

Merhum Turgut Özal'ın yaptığı büyük hatalardan biridir dershane sistemi. Parası olan gidecek, olmayan ya gidemeyecek, ya da fakirliği ilan edilip burs dilenecek. Bütün bunları bir tarafa koyun Anadoluda çok büyük bir alanda dershane yok, orada yaşayan öğrenciler ne olacak?

Dershanelerin Özel Okula çevrilmesi ile çalışan öğretmenler işsiz kalmayacak ayrıca Bedeneğitimi, Müzik, Din ve Ahlak, Resim gibi öğretmenlerde iş bulmuş olacaklar. 

Dershaneler zaten Özel Okul statüsünde çalışıyordu, fazla değişen olmayacak üstelik sınıfta öğrenci sayıları düşecek ve rekabet başlayacak. Bu da performansı etkileyecek.

Devlet okullarının çoğunda sınıflar çok kalabalık, bazı personel devlet memuru statüsünde salla başını al maaşını modunda. Yani iş yapmaktan çok iş konuşuluyor, performans çok zayıf (istisnalar hariç).

Yeni şekli ile dershane olacağına Özel Okul olacak ve aslında pek fazlada fark olmayacak sadece devlet okullarının yükü önemli şekilde azalacak. Maddi olanağı olmayanlar Devlet Okullarına gidecek orada da sınıflarda az öğrenci olacağı için iyi bir eğitim öğretim görecekler. En önemlisi rekabet başlayacak.

Bazı felaket tellalları öğretmenlerin merdiven altına inip kaçak ders vereceklerinden bahsediyor. Halbuki Öğretmenlerin statüsünde birşey değişmeyecek Özel dershane yerine Özel okulda çalışıyor olacaklar.


İzlenme: 1142
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR