Dershaneler

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar hükumet dershanelerle ilgili bir karar almıştı, şimdi bazı çevreler bu kararın değişmesi için uğraşıyor. Dershaneler kalkarsa gizli çalışan hocalar üreyecek gibi tehditkar sözlerde havalarda uçuşuyor.

 

                Dershanelerin kaldırılması olayının eski Milli Eğitim Bakanının düşüncesi olmadığını biliyorum, dershane işi çok konuşuldu incelendi ve sonunda komiteler kuruldu, dış ülkeler kontrol edildi ve ondan sonra karar verildi.  Hiçbir Avrupa ülkesinde dershane diye bir şey yok, hiçbir zamanda olmadı.

 

                Dershanelerin faydası yokmu? Elbette var, bunu kimse inkar edemez ama zararıda var hemde çeşitli, bir tane değil.

 

                Önce fakir öğrencilerin gidemeyeceği bir kurum, eğer ailede para yoksa...O zaman fakir çocuğu ücretsiz burslu olarak almak çoğu zaman onur kırıcı. Bunuda bir tarafa brakalım heryerde dershane yok. Anadoludaki çocuk eşit şartlara sahip değil çünkü dershane yok. Birçok yerde yok.  Eğitimin heryerde eşit olarak verilmesi gerekirken büyük şehirlerde yaşayanlar büyük avantaj sağlıyor.  Bu durum Anadoluda zengin fakir ayırımını düşündürüyor.

 

                Bütün bunlarıda bir tarafa bırakalım dershaneler okulların eğitim kalitesinin yükselmesine mani oluyor. Nasıl olsa dershaneye gidiyor diye okulların eğitim kalitesi zaten düşük, dahada düşüyor.

 

                 Yapılacak en doğrusu dershanelere imkan verip özel okul kurmalarını sağlamak ve okulların eğitim kalitelerini hiç düşünmeden mutlaka acil şekilde yükseltmek. Hükumette zaten bundan başka birşey istemiyor.

 

                 Eğitim bir ülke için en önemli altyapıların başında gelir, eğitim kalitesi ne kadar yükselirse ülkede birlikte yükselir. Ayrıca dershanelerin okula çevrilmesi ile hem binlerce öğretmen iş bulacak hemde resim, müzik, bedeneğitimi gibi öğretmenlerin yer bulamadığı dershanelerin yerine açılacak okullarda iş imkanı bulacaklar.

 

                 Ben hükumetin verdiği kararın arkasında duracağına inanıyorum.


İzlenme: 923
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR