DERSANE Mİ, HASTANE Mİ?

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Bugün bir okurum bana mail yazmış ve Dershaneler hakkında yazdığım yazı ile ilgili olarak ''Dershaneyi bırak Hastaneyi yaz'' demiş.  Belkide haklı kendisi.

 

                Yanlız Marmaris değil, tüm Türkiye hastanelerden çok çekiyor. Aslında hastane derken doktorlardan değil, hastaneyi yönetenlerden çekiyor.  Biz nedense okullarda olduğu gibi okulu müdür yönetir kafasındayız. Halbuki dünya değişti, hastaneyi Başhekim yönetmiyor, hastane idarecisi, işletmecisi var o yönetiyor. Biz bu konuda çok geri kalmışız, yanlız halk değil doktor ve hemşirelerde bunun acısını hergün çekiyorlar.

 

                 Beldibi'ne yeni bir hastane yapılıyormuş, buna ihtiyaç var mı diye sorarsanız belki de tüm Marmaris halkı var der. Var ama neden var? Çünkü halen mevcut hastaneler sistemli çalışamıyor, uzun kuyruklar oluşuyor aynı zamanda bir doktor zaman zaman kapasite üstünde hasta muayene ediyor.  Halbuki bugün Marmaris'te bulunan hastanelerde doktorlarda sayı olarak yeterde artar bile.

 

                 Bütün iş sistem yani organizasyonun kurulması, doğru kurdunuzmu fermuar usulü kayar gider ve herkes memnun kalır ama kuramamışsanız işte o zaman bugünkü hali ortaya çıkar. Bu sorunu dış ülkelerden doktor ithal ederek asla çözemezsiniz, mümkün değil.

 

                 Özel hastane olarak sorun yok, bir taraftan hasta az olduğu için organizasyonun işlemesi çok kolay hiç zorluk yok ama hasta adedi fazlalaştığı zaman SGK hizmeti veren yerlerde yığılma oluyor. Bu yığılmayı herkes görüyor ama baktığınızda sanki acizler ne yapabiliriz gibi bir resim veriyor insanlar.

                 Bu sorunu nasıl düzeltiriz, nasıl rahatlatırız, başka ülkeler nasıl yapıyor diye çözüm arayan yıllardır yok.

 

                 İşte bundan dolayı Marmaris'in Beldibine yeni yapılacak hastane gibi daha çok hastaneye ihtiyacı olur.


İzlenme: 1208
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR