DEPREM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili Okurlar, bu nasıl iştir anlamış değilim. Türkiye'de bazı Profesörler çıkıyor ve İstanbul'da 7.6 kuvvetinde bir deprem beklediğini ve bunun belli zaman içinde olacağını söylüyor.

Diğer yandan Almanya'nın en ünlü Jeolo ​ji Profesörleri bir depremin ne zaman ve kaç kuvvetinde olacağını kesin olarak bilen bir ilim olmadığını söylüyorlar.

Yani yeraltı biliminin uzay biliminden çok geri olduğu anlatılmağa çalışılıyor.

Biz hemen hemen tüm bilimleri batıdan alıyoruz, onlardan öğreniyoruz ama bir depremin ne zaman ve kaç kuvvetinde olacağını halka görsel ve yazılı basınla ilan edebiliyoruz.

​Deprem olacak diyoruz ama ne yapıyoruz? Hiç...​

​​ Devlet ne yapıyor? Hiç...

İstanbul ve diğer bazı yerlerde Kentsel dönüşüm diye müteahhitler zengin ediliyor ama yapılan binaların depreme dayanıklı olacağının garantisini kim veriyor?

Hiç kimse...

İstanbul gibi bir mega varoştaki binaların çoğunluğunun nasıl yapıldığını iyi bilenlerdenim, göz şahidiyim. Kum'un denizden bedavaya getirildiğini, betonun kürekle karıldığını görerek bilenlerdenim. Bu binaların bugüne kadar dayanması bile mucizedir.

Ne devlet, ne halk deprem için en ufak tedbir dahi almıyor, alamıyor.

Arada sırada Üniversitelerden birkaç Profesör çıkıyor ve depremin ne zaman olabileceğini ve kuvvetini halka bildiriyor. Hepsi bu.

Son Bodrum depreminde büyük zayiat verilmedi, yıkım olmadı ama bunun esas sebebi Bodrum'da evlerin bir veya iki katlı oluşudur.

Bir de DASK var, yani deprem sigortası. Paralar toplanıyor ama nereye gidiyor belli değil. Şimdiye kadar trilyonlar toplanmış olmalı.

Aslında devlet her evi uzmanlara kontrol ettirmeli ve ev hakkında yazılı bir rapor vermeli. Herkes evinin durumunu bilsin, bunun içinde ufak bir ücret ödeyecekse bunu da DASK ödesin çünkü işin ucu ona dokunacak.

Aksi halde herkes kaybeder, bu işin kazananı yoktur bunun bilincinde olmalıyız.


İzlenme: 394
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR