DEPREM

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar geçen gün bölgemizde çok şiddetli bir deprem oldu ancak basın bunu hemen Bodruma maletti halbuki deprem bütün ağırlığı ile Marmaris, Datça gibi yerlerde de hissedildi.

Eğer yanılmıyorsam Marmaris en son 1999 da 5.7 kuvvetinde bir deprem yaşamış ve ondan daha kuvvetli bir depremle hiç karşılaşmamıştı. Bu sefer 6.5 kuvvetinde bir depremi yaşadı. Bu deprem sadece Bodrum depremi asla değildir, bütün Güney Ege'de aynı şiddette hissedilmiştir.

Marmaris bu depremde çok başarılı bir sınav vermiştir, bunu da görüp takdir etmeliyiz diye düşünüyorum.

Herşeyden evvel elektrikler sönmedi, jeneratörler çalışmadı ki bu çok büyük bir başarıdır ve panik yapılmasına en büyük manilerden biridir. Hem bu kadar kuvvetli bir deprem ve akabinde hemen elektriklerin kesilmesi ve hertarafın zindan gibi olması insanları çok daha fazla paniklemeye zorlayan en büyük faktörlerden birisidir.

Bunlar olmadı...

Bundan yaklaşık 10-15 yıl öncesini hatrlıyorum, bir yaz dönemimnde 27-30 defa elektrikler kesiliyordu Marmaris'te zamanın Muğla Valisi ''Trilyonlar lazım, yer altına indirilmeden çözülmez, bu da imkansız'' demişti. Ama bakıyoruz ki yer altına indirilmeden de oluyormuş, her konuda işin balığın başında bittiğini belki yavaş yavaş anlarız diye duacıyım.

Gazete köşelerinde eleştiri yapmak kolaydır ama bu şekilde başarılı olan kurumlarımızı da Belediyelerin ve Vilayetin açık olarak kutlamaları ve bunu duyurmaları büyük motivasyon olacaktır.

Bu kadar büyük bir depremden sonra araba ile Marmarisi biraz dolaştım, Siteler'de bazı halk kumsala çıkmış ama büyük çoğunluk evlerinde idiler. Marmaris sokakları insan dolu değildi. Bütün lambalar yanıyor ve çoğu insan evlerindeydiler.  Bunu görmek insana ayrı bir güven veriyor.

Deprem ülkesi olduğumuz kesin, o zaman sık sık olmasa bile her daim hazırlıklı olmak şart.

Depremin en büyük ilacı soğukkanlı olmaktır, bu da Akdeniz ülkelerinde çok zor.

Elektriklerin kesilmemesi panik yapmamakta büyük rol oynamıştır aksi halde karanlık paniğe kamçılayacak ve istemeyerekte olsa kazalar ortaya çıkacaktı.

Burda anlaşılan diğer önemli bir konu ise Yunan adalarındaki inşaatların çok eski ve çürük olması. 12 adalara gitti iseniz inşaatlara baktığınızda ne kadar eski ve çürük göründüklerini anlamanız mümkün. Bu inşaatlar yapıldığı sırada inşaat teknolojisi bugünkü kadar ileri de değildi. Nitekim Kos adasında birçok inşaatta çatlaklar oluşmuştur.

İlerde yine deprem olacaktır ve bu kaçınılmazdır ancak şimdiden yapılacak tüm inşaatlara dikkat etmek, kesinlikle riske girmemek ve en son teknoloji ile çok sağlam yapılması gereklidir.

Herşeye rağmen başta elektrik idaresi olmak üzere depremde görev yapan herkese çok teşekkür ederiz.


İzlenme: 465
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR