DENİZ YÜCEL VE ALMANYA

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar bugün 16 Şubat nerede ise Almanya'da tüm resmi ve özel  televizyonlar tekrarlayarak Türkiye'de Deniz Yücel'in serbest bırakıldığını yazıyor ve söylüyor.

Bazı başlıklar şöyle; ''Bir Türk hapisten çıktı diye bütün Almanya seviniyor, bu nasıl iş?'' ''Almanya bir Türke bağrını açmış bekliyor'' ve benzeri cümleler.​

Bu nedenle Dr. Merkel'in partisi CDU büyük yara almış hatta seçimlerde % 8,5 gibi büyük bir kayba uğramıştı. Alman halkı Hükumetten Türkiye'ye karşı çok daha sert bir politika uygulamasını istiyordu.

Türkiye'ye karşı ambargolar ​ konması​ , vizelerin yavaşlatılması ve bazı kurallar uygulanması hemen heryerde ve televizyon kanallarında söyleniyor ve isteniyordu. Şüphesiz son 50 yıldır ilk defa Almanlar Türkiye veya herhangi bir ülkeye karşı bu kadar sert tedbirler alınmasını istediler.

% 8,5 kayıp Almanya'da seçimlerde olağan bir kayıp değildir, çok nadir bu yükseklikte kayıp veya kazanç olabilir.

Zaten geçen yıl Alman turistlerin çok büyük bir kısmı  Türkiyeye gelmedi. Bu uçak charter seferlerinden de belli idi.

​D​ eniz Yücel'in serbest kalması Başbakan Yıldırım'ın Almanya seyahatine rast mı geldi, yoksa rast mı getirildi ​, bunu bilemiyoruz ancak bu şekilde bir nebze olsun Almanya ile ilişkilerin yeniden düzelme safhasına yaklaştığı anlaşılıyor.

Bugün bir Almanın anasına, eşine, kızına küfür etmekten daha büyük hakaret onlara "Nazi" denmesidir. Çü nkü Nazi rejimi onların ülkelerini böldü, milyonlarca ölü verdiler, hala acısını çekiyorlar. Türkiye bunu televizyonlarda "Nazi tortuları" olarak ifade etti ve tüm Alman medyası tercüme edilerek halka duyuruldu.

Turist Türkiye'ye dinlenmeye ve denize girip güneşlenmek için gelir, siyasetle ilgisi fazla yoktur ama ​iyi tanıdığım ​ Alman Millet ​inin bu hakareti yok sayacağını veya umursamayacağını ben şahsen hiç tahmin etmiyorum tam aksine heryerde söylendiği gibi onur meselesi yaptılar.

Almanların huyudur hiç belli etmezler, sinirlenmemiş gibi yapıp içlerine atarlar, ticaret yaparlar, gülerler ve konuşurlar iyi dost olduk sanırsınız ama uygun bir boşluğu bulunca anında vururlar.

Benim bildiğim Almanlar savaşı kaybetmiş olsalar bile dedelerine söylenen bu sözü unutacaklarını hiç sanmıyorum.

Fırsatını buldukları zaman ellerinden geleni yapacaklardır. ​ Çok dikkatli olmak gerekir.​


İzlenme: 282
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR