Demokratikleşme

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com


Sevgili okurlar bu 'Demokratikleşme'' sözcüğünden bir mana çıkartmak çok zor, kimse kusuruma bakmasın. Demokrasi eski Yunanca ''demokratia'' kelimesinden çıkmış ve Fransızca'dan dilimize geçmiş. Bütün dünyada tek manası var bu da bir yönetim biçimi olduğu. Başka bir manasıda hiç duyulmadı.

 

 

Sayın Başbakan konuşmasında demokrasi ile ilgili bir tek seçim kanunu konusu vardı, onun dışında söylediklerinin hiçbiri demokrasi veya demokratikleşme ile ne uzaktan, ne de yakından bir ilgisi yok. Türkiye demokrasiyi hürriyetle yani özgürlükle karıştırıyor. Mesela kıyafet yönetmeliği bir özgürlük meselesidir, demokrasi ile ne alakası var? İnsanların istediği gibi giyinmesi bir özgürlük konusudur.

 

Mesele asıl içeriği değil. Özel Okullarda yabancı dil ile eğitimin de demokrasi ile hiç ilgisi yok. Ben şahsen Ortaokul ve Liseyi Milli Eğitim Bakanlığa bağlı ve tamamen yabancı dilde eğitim yapan İstanbul İngiliz Lisesinde okudum. Galatasaray Lisesi o zamanlar Fransızca eğitim verirdi, daha birçok yabancı dilde eğitim veren özel Okullar vardı. Düşünüyorum bunun demokratikleşme ile bağlantısını bulamıyorum.  Sorduğum birçok hukukçu dostlarımın söyledikleride farklı değil.

 

Diğer yandan Başbakanın ifadesine göre kıyafet kanununda değişiklikle başörtüsü kamuda serbest olacak. Bundan halkın anladığı  Milletvekili veya Devlet okulunda görevli öğretmen, bir Kaymakam, Belediye Başkanı veya Vali türbanlı olabilecek. Uzun lafın kısası seçilmiş bir Milletvekili başörtüsü ile görev yerine girerse asker, polis ve hakim/savcılardan başka herkes giyebilir.  O zaman , (mesela) Cübbeli Ahmet hoca İnsan Hakları Mahkemesine başvurup bende inancım dolayısı ile sarık ve cübbe giyiyorum  kadınlara inanç konusunda özel yetkiler veriliyor, kadın-erkek eşitliği bozuluyor erkeklerede aynı haklar verilmeli derse, ne olacak?

 

Bir çok sorular çıkabilir, halbuki bu soruları gözönüne alarak hazırlıklı ve organize şekilde halka anlatılabilseydi bence çok daha çağdaş olurdu diye düşünüyorum.


İzlenme: 894
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR