Demokratik Yönetim

Metin Cangör

Metin Cangör

E-Posta : metincangor1@hotmail.com

Sevgili okurlar gümüzde demokrasi diğer hertürlü yönetimleri geride bıraktı. Diktatörlük, sosyalizm, komunizm başarı sağlayamadı. Ama demokrasi, yani ülkelerin yönetim tarzı derken bir de demokrat bir ülkedeki durumlara bakalım. Federal Almanya diktatörlükten büyük zararlarla çıkmış, ikiye bölünmüş, ana ve oğul birbirinden zorla ayrılmış bir ülke. Bakalım demokrasiden memnunlar mı?  Neler oluyor açık bir gözle görelim. Bir ailenin ortalama ödediği vergiler nelerdir?

1. Devlete ödenen gelir vergisi

2. Petrol vergisi (yaklaşık %52)

3. TV vergisi (Her evden her ay alınıyor)

4. Otomobil vergisi

5. Sigorta ve vergisi

6. Elektrik parası vergileri

7. Isınma parası vergileri

8. Banka masrafları vergileri

9. Tüm alışverişlerde ödenen vergiler

10. Telefon-Cep telefonu ödemelerinin vergileri

11. Havaalanı vergileri

12. Kiracı iseniz kira dolayısı ile ödenen vergiler

13. Tüm stopajlar

14. Park yerlerine ödenen ücretlerin vergileri

Ve daha çeşitli vergiler...

Sevgili okurlar yukarda yazılı vergiler ne adı altında olursa olsun Alman veya Almanya'da ikamet eden şahıslar tarafından devlete dolaylı yoldan da olsa ödeniyor.  Eğer tek tek hesap edecek olursanız çok büyük bir para. Pekiyi de devlet bu para ile ne yapıyor?

Almana sorarsanız :

1. Yunanistana yardım ediyor,

2. Halk içinde gerekenlere sosyal yardımda bulunuyor

3. Devlet memurlarının maaşlarını ödüyor

4. Petrol ve diğer ihracat ödemeleri yapıyor

5. İstediği ve uygun gördüğü yerlere ödemeler yapıyor.

Devlet acaba daha tutumlu hareket edip bu harcamalarını kısıtlı tutamaz mı?  Almanların bir atasözleri vardır "harcamadığınız para ile zengin olabilirsiniz" derler. Bu tamamen doğru bir tespit.

Yunanistan'ın sorunu da bu zaten, halk vergi ödemiyor yoksa Yunanistan iflas etmiş filan değil, halkın vergi ödememesi nedeni ile  devlet ödeme yapamıyor. Sorduğunuzda halk devletin tasarruf etmediğini onun için vergi ödemediğini söylüyor. Şimdi artık Almanya'da aynı duruma geldi. Devletin parayı bol keseden harcadığına inanıyor Alman halkının çoğunluğu. Bundan sonraki seçimlerde Hristiyan Demokratların Eyalet seçimlerinde bile yenilgiye uğrayacakları kesin gibi. Şu anda koalisyon çalışmaları sürüyor.

Alman halkı çok büyük bir ilgi ile sessiz olarak bilhassa luzumsuz boş yere harcanan paraları iyi takip ediyor, sessiz duruyor ama seçimlerde hemen her yerde reaksiyonlar çok açık ve net görülüyor.


İzlenme: 898
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR